تلفات ناشی از وقوع دو زلزله‌های پیهم در ترکیه و سوریه به پیش از ۸ هزار نفر افزایش یافته است.

خبرگزاری دی پی ای جرمنی صبح امروز چهارشنبه، ۱۸ دلو گزارش داده است که پنج‌هزار و ۹۰۰ نفر در ترکیه و دوهزار و ۳۰۰ نفر نیز در سوریه جان باخته‌اند. همچنین تاکنون از زخمی‌شدن بیش از ۳۴ هزار نفر در این دو کشور گزارش شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در ده ولایت در محدوده‌ی این زمین‌لرزه‌ها به مدت سه ماه وضعیت اضطراری اعلام کرده و گفته است که تاکنون پیشنهاد کمک از ۷۰ کشور جهان دریافت کرده است.

اردوغان در اظهارات تلویزیونی گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم وضعیت اضطراری اعلام کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که کار (نجات و بازیابی) ما می‌تواند به سرعت انجام شود.» او افزود که حالت اضطرار برای سه ماه دوام خواهد کرد.

رییس جمهور ترکیه گفت که دولت بیش از ۵۰ هزار امدادگر را به مناطق زلزله‌زده اعزام خواهد کرد و حدود ۵.۳ میلیارد دالر را بر کمک به آسیب‌دیدگان اختصاص داده است.

روز دوشنبه، ششم فبروی دو زلزله پیهم – با شدت ۷.۸ و ۷.۸ به مقایس ریکتر – منطقه غازیانتپ واقع در جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه را تکان داد.

این درحالی است که روز سه شنبه نیز مناطق زلزله زده شاهد بیش از ۲۰ پس لرزهٔ با شدت چهار درجه یا بیشتر به مقیاس ریکتر بود.

سازمان جهانی صحت همچنین هشدار داده که زلزله روز دوشنبه احتمالاََ ۲۳ میلیون نفر را متاثر کرده است و از کشور‌های جهان خواست تا برای فراهم‌ آوری کمک‌، عجله کنند.

کارمندان نجات در حالی تلاش دارند تا بازماندگان را از زیر آوار ساختمان‌ها بیرون بیاورند که درجهٔ حرارت در بعضی ساحات به زیر صفر رسیده و عملیات نجات در ساحات دورافتادهٔ ترکیه نزدیک سوریه به دلیل طوفان شدید زمستانی متوقف شده است.