وزارت امور خارجه چین گفته است که بالون در فضای امریکا مربوط کشور چین است و برای تحقیقات هواشناسی استفاده می‌شود، اما سخنگوی وزارت امور خارجهٔ چین گفته است که این بالون غیرنظامی بوده و از مسیر برنامه ریزی شده خود منحرف شده‌است.

ماونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ چین افزوده است که کشورش هیچ قصدی برای نقض قلمرو و حریم هوایی کشورهای مستقل ندارد و تاکید کرده که سیاستمداران و مردم تا پیش از روشن شدن حقایق، از قضاوت در این باره پرهیز کنند.

بعد از رویت بالون چینی در آسمان امریکا، پنتاگون از مشاهده دومین بالون چینی در فضای امریکای لاتین خبر داده‌است.

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون گفته است که وزارت دفاع امریکا از گزارش‌های مبنی بر عبور یک بالون دیگر از فضای امریکای لاتین آگاه است و در بیانیه‌ای گفت: «ما اکنون ارزیابی می‌کنیم که این یک بالون دیگر نظارتی چینی است.»

بالون کجاست؟

مقامات امریکا هیچ اطلاعاتی درباره مسیر حرکت بالن منتشر نکرده‌اند، اما به‌گفته رسانه‌های این کشور بالن در جزائر آلیوتی واقع در اقیانوس آرام مشاهده شده و پس از گذر از کانادا وارد امریکا شده است. رسانه‌‌های امریکا می‌گویند که این بالن در حال حاضر بر فراز ایالت مونتانا حرکت می‌کند.

این رسانه‌ها ادعا می‌کنند که بالن با ابعادی معادل ۳ بس در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع معمول پرواز هواپیماها قرار دارد.

بالن از چه چیزی می‌تواند جاسوسی کند؟

چینی‌ها ادعا کرده‌اند که این یک بالن هواشناسی بوده و مصارف علمی و تحقیقاتی داشته است. اما مقامات امریکایی آن را وسیله‌ای برای جاسوسی دانسته‌اند.

در واقع کارشناسان امریکایی بر این باورند که مسیر حرکت بالن نشان می‌دهد که به احتمال زیاد هدف آن جمع آوری اطلاعات امنیتی بوده است، چرا که بر فراز سایت‌ها و مراکز حساس عبور کرده است. ایالت مونتانای امریکا از جمله مهترین مناطقی است که در آن سلاح‌های هسته‌ای نگهداری می‌شود.

آیا این نخستین بار است که به این شیوه چین از امریکا جاسوسی می‌کند؟

به گفته یک مقام عالی‌رتبه نظامی وزارت دفاع امریکا در سال‌های اخیر چین بارها اقدام به چنین کاری کرده و بالن‌های خود را بر فراز ایالات متحده به پرواز درآورده است. اما وی می‌افزاید که برای نخستین بار است که یک بالن چینی مدتی طولانی در آسمان امریکا مانده است.

این در حالی است که قرار بود انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در آخر این هفته به بیجینگ، پایتخت چین سفر کند، اما به گفتهٔ‌ یک مقام ایالات متحده، این سفر به دلیل پرواز بالون جاسوسی چین بر فراز فضای امریکا، به تاخیر انداخته شد.