رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند، دولت هالند تصمیم گرفته است که برای قربانیان یک حمله هوایی نظامیان این کشور که در سال ۲۰۰۷ در افغانستان صورت گرفته بود، غرامت پرداخت کند.

یک محکمه محلی در هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به خانواده‌های غیرنظامیان کشته شده در این حمله که در ولایت ارزگان صورت گرفته است، باید غرامت پرداخته شود.

آسوشیتد پرس به نقل از کاجسا اولنگرین، وزیر دفاع هالند روز جمعه، چهاردهم دلو گزارش داده است که دولت خواستار دادگاه استیناف نیست و حکم دادگاه برای پرداخت غرامت را عملی خواهد کرد.

چهار شهروند افغانستان که در اسناد محکمه نامی از آنان برده نشده است، به خاطر این حملۀ مرگبار علیه دولت هالند در محکمه هاگ عارض شده بودند.

بامداد تاریخ ۱۷ جون ۲۰۰۷ جت‌های جنگی اف-۱۶ قوای هالند ۲۸ بم رهبری شده را در مربوطات ولسوالی چورۀ ولایت ارزگان پرتاب کردند که به گفتۀ محکمۀ هالند ۱۸ بم در ساحات احاطه شده اصابت کرده است.

محکمۀ هالند گفته بود که چندین بم در یک محوطه‌ای اصابت کرده است که در آن کم از کم ۱۸ نفر که بستگان یک دیگر اند، کشته شده‌اند. محکمه گفته تصریح کرده بود که نیروهای هالندی در این حمله اهداف نظامی و غیرنظامیان را با هم به گونۀ مناسب تفکیک نکرده اند.

اسناد محکمۀ هالند حاکی است که قربانیان این بمباردمان مرگبار شامل همسر، دو دختر، سه پسر و یک عروس یکی از افرادی است که به محکمه شکایت درج کرده اند.

محکمۀ هالند گفته بود که در مورد مبلغ دقیق غرامتی که باید به قربانیان این حمله پرداخته شود، در مراحل بعدی تصمیم گرفته خواهد شد.

دو سال پیش نیز یک نظامی هالندی که در سال ۲۰۰۷ در افغانستان ایفای وظیفه کرده بود، مدعی شده بود که نظامیان هالندی در سال ۲۰۰۷ با شلیک اسلحۀ سنگین بر خانه‌های رهایشی در ولسوالی چوره ولایت ارزگان ممکن سبب تلفات غیرنظامیان افغان شده باشند.