ضیاالدین یوسفزی، پدر ملاله یوسفزی در واکنش به اظهارات نماینده پاکستان گفته است که سخنان منیر اکرم «شرم‌آور» است و او باید از پنجاه میلیون پشتون در پاکستان عذر خواهی کند.

منیر اکرم، نماینده‌ پاکستان در سازمان ملل دو روز پیش در یک نشست این سازمان گفته بود که منع آموزش و کار زنان توسط حکومت کنونی افغانستان جنبه‌ی دینی ندارد، بلکه ناشی از فرهنگ خاص پشتون‌های افغانستان است.

اکرم گفته بود که فرهنگ پشتون‌ها این است که زنان را در خانه نگه می‌دارند و این فرهنگ واقعیتی است که صدها سال بدون تغییر باقی مانده است.

ضیاالدین یوسفزی با نشر توییتی اظهارات نماینده پاکستان در سازمان ملل را «شرم‌آور» خواند و از منیر اکرم خواست که از پنجاه میلیون پاکستان معذرت خواهی کند.

او در ادامه خطاب به نماینده پاکستان در سازمان ملل نگاشت: « شما هنوز وجود نداشتید که غازی امان الله خان در سال ۱۹۲۱ مکتب‌های دخترانه را افتتاح کرد.»

ملاله افزوده که نظر نماینده پاکستان در سازمان ملل را مغرضانه است و تصریح کرده است که چهار میلیون دختر در مکتب‌ها و دانشگاه‌های افغانستان درس می‌خواندند و هزاران مکتب دخترانه و ده‌ها دانشگاه در خیبرپختونخوا فعال اند.

اظهارات منیر اکرام نماینده پاکستان در سازمان ملل واکنش‌برانگیز شد. نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل گفته است که وضع محدودیت علیه زنان و دختران افغانستان فرهنگ طالبان است و ربطی به فرهنگ افغانستان ندارد.

شماری از پشتون‌های افغانستان و پاکستان نیز به این اظهارات اکرم واکنش نشان داده‌اند.

شاه‌محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع افغانستان در حکومت پیشین اظهارات اکرم را «شرم‌آور» خوانده و او را به «بازی با کارت قومی» متهم کرده است.

افراسیاب ختک، سناتور پیشین خیبرپختونخواه پاکستان نیز این اظهارات را «توهین به پشتون‌ها» خوانده و از اکرم پرسیده است: «آیا پاکستان اکنون به‌عنوان نماینده‌ی طالبان عمل می‌کند؟»