حسن کاظمی قمی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و نماینده ویژه رئیس‌جمهور این کشور در امور افغانستان گفته که روند صدور ویزا برای تاجران افغانستان به منظور تقویت روابط اقتصادی دو کشور تسهیل می‌شود.

آقای قمی روز سه‌شنبه، یازدهم دلو در توییتی نوشته که به هدف توسعه همکاری‌های تجاری-اقتصادی میان ایران-افغانستان، تسهیل روند صدور و دریافت ویزا تسریع می‌گردد.

سفیر ایران برای افغانستان همچنان گفته که تسهیل‌سازی صدور و دریافت ویزا با چند بار ورود، ۶ ماهه و یک ساله خواهد بود.

آقای قمی در انتها نوشته که نمایندگی‌های پنج‌گانه جمهوری اسلامی ایران در افغانستان برای تجار افغانستان به‌منظور تسهیل صدور ویزا کار خواهد کرد.

این در حالی است که پس از سقوط سرنگونی رژیم قبلی افغانستان، شمار سرمایه‌گذاران افغان که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند چندین برابر افزایش یافته و در سال گذشته میلادی، افغانستان بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در ایران شناخته شد.

گفتنی است که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در گزارشی به نقل اداره شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت گزارش داده که ایران به عنوان بزرگترین شریک تجاری افغانستان به ایجاد مرکزی برای توسعه مناسبات به ایجاد مرکز تجاری در این در افغانستان اقدام کرده است.

گزارش این رسانه روز سه‌شنبه، یازدهم دلو منتشر شده و در آن آمده است: راه‌اندازی مراکز تجاری راهکاری برای توسعه تجارت است، زیرا بازرگانان می‌توانند به عنوان مامن مطمئنی از خدمات آن بهره مند شوند.