رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که شمار تلفات انفجار مرگ‌بار در مسجدی در شهر پشاور ایالات خیبر پختونخوا این کشور به دست‌کم ۹۰ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی افزایش یافته است.

رادیو پاکستان آخرین آمار تلفات انفجار در پشاور را امروز سه‌شنبه، یازدهم دلو نزدیک به ۹۰ کشته و ۲۰۰ زخمی گزارش داده و گفته است که عملیات نجات برای بیرون کشیدن قربانیان از زیر آوار‌ در این مسجد ادامه دارد.

در همین‌حال رویترز به نقل از منابع امنیتی پاکستان گزارش داده که شمار تلفات این انفجار مرگبار از مرز ۹۰ تن فراتر رفته است.

روز‌گذشته، دهم دلو انفجارمرگ‌باری در مسجدی در منطقه «پولیس لینز» شهر پشاور مربوط به پولیس پاکستان به وقوع پیوست. حوالی ساعت ظهر یک مهاجم انتحاری در مسجدی مربوط به پاکستان داخل شد و هنگام ادای نماز خودش را در میان دست‌کم ۲۶۰ نفر منفجر کرد.

در همین حال وزارت خارجه امارت اسلامی با انتشار بیانیه‌ای حمله در مسجد پشاور پاکستان را نکوهش کرده و گفته است حمله بر نمازگزاران در مساجد در تضاد با احکام دین اسلام است.

طبق گزارش رسانه های پاکستانی، مسوولیت این انفجار را گروه تحریک طالبان پاکستانی رد کرده و محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستانی گفته است که «هر اقدام در مساجد، مدارس و سایر اماکن عامه نادرست و قانون شکنی است.»

با این حال شهباز شریف،‌نخست وزیر پاکستان نیز با نشر بیانیه‌ای این حمله را به شدت نکوهش کرده و گفته است که «افراد پشت این حمله ربطی به اسلام ندارند.» او افزوده که تروریست‌ها از طریق هدف قرار دادن کسانی که وظیفه دفاع از پاکستان را انجام می‌دهند، می‌خواهند ترس و وحشت ایجاد کنند.»

گفتنی است که این حمله یک روز‌ پس از آن صورت گرفت که قرار بود محمد بن آل نهیان، رییس جمهور امارت متحده عرب از اسلام آباد، پایتخت پاکستان دیدن کند اما به دلیل هوای بد این سفر لغو شد.

این در حالی است که در چند روز گذشته وضعیت اقتصادی این کشور در حالت بحرانی قرار داشته و گفته میشود که این کشور برای بیرون رفت از بحران اقتصادی در روزهای آینده میزبان هیات صندوق بین المللی پول خواهد بود.