پس از حمله مرگ‌بار در مسجد پشاور که ۶۱ کشته و ۱۵۷ زخمی برجا گذاشته، نخست یکی از قوماندانان تحریک طالبان پاکستانی مسوولیت این حمله را به‌عهده گرفته‌است اما ساعات بعد سخنگوی این گروه با انتشار بیانیه‌ای دست‌داشتن در حمله انتحاری در مسجد پشاور را رد کرد.

انفجار مرگ‌باری چاشت روز دوشنبه، ۱۰ دلو در داخل یک مسجد در شهر پشاور ایالت خیبرپختونخوا در هنگام ادای نماز در نزدیکی مرکز پولیس رخ داد.

به گفته مسوولان امنیتی پاکستان پس از این انفجار بخشی سقف این مسجد فروریخته و تلفات زیادی به نمازگزاران وارد کرده است.

مقامات امنیتی پاکستان با تأیید این‌که این یک حمله‌ انتحاری بوده است، گفتند که بمب‌گذار در زمان انفجار در ردیف اول نماز ایستاد بوده است.

پس از این حمله، سربه‌کف مهمند، یکی از قوماندان تحریک طالبان پاکستان با نشر توییتی گفته است که این انفجار کار این گروه بوده‌است. به گفته‌ او، این حمله را در پاسخ به کشته‎‌شدن خالد خراسانی، فرمانده این گروه انجام داده است.

ساعات بعد این اظهارات محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستانی با انکار از حمله در مسجد پشاور گفته است که هر اقدام [حمله] در مساجد، مدارس و سایر اماکن عامه ناردست و قانون شکنی است.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که شمار کشته شدگان این رویداد به ۶۱ و زخمی شدگان به ۱۵۰ نفر رسیده است.

در همین حال، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، با پخش بیانیه‌ای این حمله‌ انتحاری را به شدت محکوم کرده و گفته است که افراد پشت این حمله، «ربطی به اسلام ندارند.» او افزوده است: «تمام ملت در برابر تهدید تروریزم متحد می‌ایستند.»

تحریک طالبان پاکستان در نومبر ۲۰۲۲ آتش‌بس نامحدود را که به میانجی‌گری امارت اسلامی با حکومت پاکستان صورت گرفته بود، لغو کرده و به جنگجویان خود دستور داد تا در سراسر پاکستان حملات‌شان را راه اندازی کنند.