هیأت اتحادیه اروپا در افغانستان به همکاری بانک جهانی در میانه بحران اقتصادی برای رفع چالش‌های سرمایه‌گذاری با شماری از تاجران افغانستان دیدار کرده است.

اتحادیه اروپا روز شنبه، هشتم دلو با نشر توییتی از برگزاری نشست این اتحادیه با تاجران شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ افغانستان خبر داده و گفته که در بحبوحه‌ی بحران اقتصادی از آنان حمایت می‌کند.

در این نشست ۲۵ تاجر زن و مرد از شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ برای دانستن چالش‌ها و خواسته‌های سکتور خصوصی در افغانستان گفتگو کرده اند.

در ادامه این نشست، ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی، فرار استعداد‌ها از افغانستان، تضعیف نظام بانکداری، نبود برق و نبود همکاری‌های منطقوی در افغانستان را از جمله چالش‌های اصلی در برابر سرمایه‌گذاری در دانسته‌اند.

از زمان سرنگونی حکومت قبلی توسط امارت اسلامی در ماه اگست 2021، اقتصاد ملی با یک دوره رکود بی‌سابقه مواجه شده است و سرمایه‌گذاری خارجی در کشور تقریباً به صفر رسیده است. تحولات سیاسی اخیر باعث شد که بخش بزرگی از بازرگانان ملی از کشور فرار کنند و فعالیت‌های تجاری خود را به حداقل برسانند و این امر بر بخش خصوصی تأثیر منفی گذاشته است.

این درحالی است که در هفته گذشته اتحادیه اروپا دو نشست را درباره منع کار و تحصیل زنان در افغانستان با حضور توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در سی‌ام جدی و سوم دلو برگذار کرده است.

همچنان ممنوعیت کار عملیات روند کمک‌رسانی و سرمایه‌گذاری را در افغانستان مختل کرده است.