بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده است که روند توزیع بانک‌نوت‌های جدید افغانی به بانک‌های تجارتی کشور امروز چهارشنبه، پنجم دلو آغاز شده است.

این بانک با نشر خبرنامه‌ای گفته است که گام نخست ۱۰۰ میلیون بانک‌نوت‌ جدید که شامل ده، بیست، پنجاه و صد افغانی می‌شوند به بانک‌ها توزیع و در برابر، بانک‌نوت‌های مندرس گردآوری شده‌اند.

بانک مرکزی افغانستان از مردم خواسته است که از مندرس‌شدن زود هنگام بانکنوت‌ها جلوگیری کنند.

نخستین محموله بانک‌نوت‌های جدید افغانی که توسط یک شرکت پولندی چاپ شده بود، به تاریخ هژدهم عقرب سال ۱۴۰۱ به انتقال یافت.

بانک مرکزی افغانستان با یک شرکت پولندی قرارداد چاپ بانک نوت‌های افغانی را امضا کرده بود، اما تا ماه جولای امسال نمی‌توانست با استفاده از سیستم بانکی بین‌المللی هزینه آن را پرداخت کند.

شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، گفته بود که بر بنیاد این قرارداد، این شرکت پولندی به ارزش ده میلیارد افغانی بانک نوت‌های جدید چاپ می‌کند که روند انتقال این بانک نوت‌ها در ماه عقرب سال روان روان آغاز شده بود.

به گفته او یک قرارداد دیگر با ارزش مشابه با یک شرکت فرانسوی نیز امضا شده است.

شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، گفته بود که امریکا تضمین‌های لازم را به این شرکت‌ها داده است که بخاطر همکاری با بانک مرکزی افغانستان زیر پیگرد قرار نمی‌گیرند.

عدم دسترسی به بانک نوت‌های جدید در یک سال اخیر سبب شده بود که بانک نوت‌های فرسوده قبلی در وضعیت بدتری قرار بگیرند و در نهایت این امر به عمیق تر شدن بحران نقدینگی در افغانستان انجامید.