معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر به مناسبت روز جهانی آموزش گفته که جامعه جهانی باید پاسخگو باشد و برای دفاع از حقوق زنان و دختران در افغانستان عملکرد بهتری داشته باشد.

هیدر بار، معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر امروز سه‌شنبه، چهارم دلو (۲۴ جنوری) در توییتی نوشته است: «تمام جامعه جهانی باید خود را به خاطر انجام ندادن بیشتر برای دفاع از حقوق دختران و زنان افغان پاسخگو باشند و متعهد شوند که در سال آینده بهتر عمل کنند.»

خانم بار همچنان تاکید کرده است که «تخریب حقوق زنان در افغانستان به زنان در همه جا آسیب می رساند.»

تاریخ ۲۴ جنوری روز جهانی حقوق بشر است و همه‌ساله از آن تجلیل می‌شود. یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل این روز را به دختران افغانستان اختصاص داده و محرومیت طولانی‌مدت آنان از مکاتب را به شدت محکوم کرده است.

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان نیز به مناسبت روز جهانی آموزش گفته است که آموزش برای آینده هر فرد و هر شخصی ضروری است و دختران در افغانستان از حق خود برای آموزش و تحصیل محروم شده‌اند.

در توییت خانم دیکر آمده است: «تجلیل از روز جهانی آموزش امروز دشوار است زیرا زنان و دختران افغان اکنون از این حق محروم هستند. آموزش در واقعیت سرمایه گذاری برای آینده افغانستان است و باید دختران و پسران به آن دسترسی داشته باشند.»