در ادامه واکنش‌ها به ممنوعیت‌ و محدودیت‌هایی که بر زنان افغانستان اعمال شده، دولت آلمان اعلام کرده است که برای بیش از ۵ هزار زن افغان زمینه تحصیل فراهم می‌کند.

رسانه‌های آلمالی روز سه‌شنبه، بیستم جدی گزارش داده‌اند که «موسسه تبادلات اکادمیک آلمان (DAAD) و وزارت همکاری‌های اقتصادی و انکشافی این کشور در نظر دارند که تا سال ۲۰۲۷ برای بیش از ۵۰۰۰ تن از زنان و دختران افغان زمینه تحصیل را در کشورهای همسایه و منطقه مهیا سازند.»

شبکه تلویزیونی DW به نقل از اعلامیه مشترک وزارت همکاری‌های اقتصادی و موسسه تبادلات اکادمیک آلمان گزارش داده است که این کشور زمینه تحصیلات عالی در مقاطع لیسانس و ماستری را در کشورهای پاکستان، قرغیزستان و بنگله‌دیش فراهم می‌سازد.

بربنیاد گزارش رسانه‌های آلمانی، این برنامه با هزینه هفت میلیون یورو تمویل خواهد شد.

تلاش دولت آلمان برای ایجاد زمینه‌ی تحصیل این امکان را برای زنان و دختران افغانستان فراهم می‌کند تا دوره‌های لیسانس و ماستری‌شان را در کشورهای همسایه و منطقه به پایان برسانند.

این در حالی است که وزارت تحصیلات امارت اسلامی به تاریخ ۲۹ قوس سال روان خورشیدی فرمانی مبنی بر تعلیق تحصیل دختران صادر کرد که با محکومیت‌های گسترده‌ای بین‌المللی همراه شد.

پیش از این نیز بیش از ۲۰ دانشگاه برتر بریتانیا از طریق سایت «فیوچر لرن» هماهنگ شده بودند تا زمینه آموزش و تحصیل رایگان را برای دختران افغانستان فراهم کنند.

ایران، همسایه غربی افغانستان نیز در واکنش به منوعیت تحصیل دختران اعلام کرده اعطای بورسیه تحصیلی برای دختران افغانستان را افزایش می‌دهد و این دانشجویان در دانشگاه‌های الزهرا و حضرت معصومه جذب خواهند شد.