رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که به دنبال تحمیل محدودیت‌ها بر تحصیل دختران در افغانستان شماری از دانشگاه‌های بریتانیا از طریق سایت «فیوچر لرن» زمینه تحصیل رایگان فراهم می‌کنند.

رسانه‌ی «the national news» گزارش داده است که بیش از ۲۰ دانشگاه برتر بریتانیا «متعهد شده‌اند تا زمانی که طالبان زنان را از حضور در دانشگاه‌های افغانستان منع کنند، دوره‌های رایگان برای زنان افغان ارائه کنند.»

این دانشگاه‌ها در واکنش به تعلیق تحصیل زنان از سوی امارت اسلامی با سایت «Future Learn» هماهنگ شده‌اند تا زمینه‌ی تحصیل را از این طریق برای زنان افغانستان فراهم کنند.

گفتنی است که پلتفرم یا سایت آموزشی فیوچر لرن در سال ۲۰۱۲ شروع به فعالیت کرده و اکنون یکی از پلتفرم‌های معتبر آموزشی در بریتانیا شمرده می شود.

بنیان گذار این سایت «دانشگاه اوپن انگلستان»می‌باشد و این دانشگاه ها با استفاده از سایت فیوچر لرن قرار است بیش از یک هزار و ۲۰۰ مضمون را برای دختران بازمانده از تحصیل در افغانستان به صورت آنلاین فراهم نمایند.

این در حالی است که امارت اسلامی در اواخر ماه گذشته سال روان خورشیدی طی یک مکتوب رسمی به دانشگاه‌های سراسر کشور دستور داد تا از ورود دختران به دانشگاه‌ها جلوگیری کنند.

این اقدام امارت اسلامی واکنش‌های تندی در قبال داشت و برای چندین روز متوالی، حضور سنگین نظامیان مسلح در کلان‌شهرهای افغانستان به چشم می‌خورد.