داکتر احمد طیب، شیخ دانشگاه الازهر در واکنش به مسدودشدن دانشگاه به‌روی دختران گفته است که این تصمیم در تضاد با شریعت اسلام است و باید مورد بازنگری قرار گیرد.

شیخ‌ الازهر روز جمعه، ۲ جدی، با انتشار بیانیه در صفحه فیسبوک خود اعلام کرده که این تصمیم امارت اسلامی «وجدان مسلمانان و غیرمسلمانان را تکان داده است» و نباید از سوی هیچ مسلمانی چنین دستور صادر می‌شد.

دکتر احمد طیب، امام بزرگ مسلمانان سنی در جهان، گفته است که فرمان حکومت امارت اسلامی را مبنی بر منع آموزش دختران، به‌شدت تأسف‌آور و در تناقض با شریعت اسلامی است.

شیخ الازهر به مسلمانان و غیرمسلمانان جهان هشدار داده است که جلوگیری دختران از تحصیلات عالی را یک دستور اسلامی فرض نکنند و اسلام به شدت چنین اقداماتی را رد کرده است.

الازهر بزرگترین نهاد اسلامی در جهان است که چندین نهاد دیگر، از جمله دانشگاه الازهر، هزاران مکتب و لیسه، و کمیسیون فتوای الازهر، بخشی از آن است.

وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی روز سه شنبه به تمام دانشگاه‌ها در افغانستان دستور داد که تحصیل دختران را تا امر ثانی معطل کنند، اقدامی که با واکنش گستردهٔ جهانی روبرو شد.

این درحالی است که مولوی ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی اخیرآ در گفت‌وگو با تلویزیون ملی گفت که دانشجویان دختر در ۱۴ ماه گذشته حجاب را به گونۀ کامل رعایت نکردند، آنان در خوابگاه‌های دانشگاه‌ها زندگی می‌کردند و بدون محرم در راه دور سفر می‌کردند، در برخی دانشگاه‌ها صنف پسران و دختران مختلط بود و برخی رشته‌های تحصیلی آنان خلاف شرافت زنان و فرهنگ افغانی بود.

وی افزود که حکومت امارت اسلامی چهارده ماه فرصت داده بود تا در این زمینه اصلاحات صورت گیرد، اما به گفتۀ او، این کار انجام نشد.

این تصمیم امارت اسلامی در سطح بین‌المللی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و شماری از کشورها به شمول کشورهای اسلامی از امارت اسلامی خواستند که تصمیم خود در این باره را پس بگیرند.