الیف شافاک، نویسنده رمان مشهور «ملت عشق» در واکنش به تعلیق تحصیل دختران از سوی امارت اسلامی گفته است که این تصمیم تعصب و زن‌ستیزی محض است.

این نویسنده ترکی سه‌شنبه‌شب، بیست‌وهشتم قوس در صفحه انستاگرام نگاشت: «امروز طالبان زنان افغان را از تحصیل در دانشگاه منع کردند، در حال حاضر، بیشتر دختران نوجوان افغان از تحصیلات متوسطه محروم شده بودند. این وحشتناک است.»

او تصریح کرده است که این تصمیم تعصب و زن‌ستیزی محض است که غم‌انگیز و دلخراش کننده برای حقوق زنان می‌باشد.

وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی اعلام کرده است که تحصیل زنان در دانشگاه‌ها تا امر ثانی تعلیق شده است.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، ۲۹ قوس) در مکتوبی به دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که تحصیل دختران را «معطل» نمایند.

این تصمیم واکنش‎‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در واکنش به ممنوعیت دختران از تحصیلات عالی، گفته است که ایالات متحده تصمیم غیرقابل دفاع «طالبان» برای ممنوعیت زنان از دانشگاه‌ها را محکوم می‌کند.

در ادامه واکنش‌ها به تعلیق تحصیل دختران از دانشگاه‌های افغانستان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان این تصمیم را محکوم کرده است و خواهان تجدید نظر این تصمیم شده است.

هم‌چنان زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا برای افغانستان نیز در واکنش به تعلیق تحصیل دختران توسط امارت اسلامی، گفته است که این تصمیم شوکه‌کننده و غیرقابل درک است.