توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در واکنش به تصمیم امارت اسلامی مبنی بر تعلیق آموزش دختران از دانشگاه‌ها گفته است که این تصمیم غیر قابل دفاع است.

نماینده امریکا سه‌شنبه‌شب، بیست‌ونهم قوس در رشته توییتی نگاشته است: «همین حالا، فکرم با آنان است. خواهران، دختران، مادران در جستجوی آموزش استند تا خانواده‌‌های شان را حمایت کنند و به رویاهای شان برسند.»

وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی اعلام کرده است که تحصیل زنان در دانشگاه‌ها تا امر ثانی تعلیق شده است.

این وزارت امروز (سه‌شنبه، ۲۹ قوس) در مکتوبی به دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که تحصیل دختران را «معطل» نمایند.

این تصمیم واکنش‎‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

دیدبان حقوق بشر در تصمیم ممنوعیت زنان افغانستان از تحصیلات عالی را «شرم‌آور» خوانده گفته است که امارت اسلامی به‌طور روز افزون حقوق بشر را در افغانستان نقض می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در واکنش به ممنوعیت دختران از تحصیلات عالی، گفته است که ایالات متحده تصمیم غیرقابل دفاع «طالبان» برای ممنوعیت زنان از دانشگاه‌ها را محکوم می‌کند.

در ادامه واکنش‌ها به تعلیق تحصیل دختران از دانشگاه‌های افغانستان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان این تصمیم را محکوم کرده است و خواهان تجدید نظر این تصمیم شده است.

هم‌چنان زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین امریکا برای افغانستان نیز در واکنش به تعلیق تحصیل دختران توسط امارت اسلامی، گفته است که این تصمیم شوکه‌کننده و غیرقابل درک است.