در ادامه روند تخلیه مهاجران افغان، وزارت امور مهاجرت کانادا اعلام کرده که ۳۵۰ شهروند افغانستان روز جمعه وارد تورنتو شده و آنان در تلاش‌اند تا «گزینه‌ها و راه‌های دیگر برای آوردن افغان‌ها به کانادا» را بررسی کنند.

اداره مهاجرت و پناهندگان کانادا روز گذشته، بیست‌وششم قوس با نشر بیانیه‌ای گفته است تعداد شهروندان افغان که تا حال به کشور کانادا منتقل شدند به ۲۶ هزار نفر رسیده است.

در ادامه این اداره گفته است مهاجران تازه وارد شده در ۲۰ جامعه مختلف در سراسر کانادا از جمله کلگری، لندن، اتاوا و تورنتو مستقر خواهند شد.

همچنین به گفته این وزارت از آغاز این روند تاکنون، بیش ۲۶ هزار و ۷۳۵ پناهجوی افغان را به این کشور انتقال داده اند.

کشور کانادا بعد از روی کار آمدن امارت اسلامی روند تخلیه افغان های آسیب پذیر را از افغانستان آغاز کرد. به اساس گفته های وزارت مهاجرت این کشور در دو سال گذشته حدود چهل هزار افغان را از کشور های منطقه به ویژه از پاکستان و تاجیکستان منتقل کرده است.

این کشور قصد دارد تا به ۴۰ هزار پناهجوی افغانستان در کانادا اسکان دهد و در وب‌سایت اداره مهاجرت این کشور آمده است «۵۰۰۰ از طریق مسیر اقامت دائم برای اعضای فامیل بزرگ مترجمان سابق، ۱۸۰۰۰ از طریق برنامه اقدامات ویژه مهاجرت برای اتباع افغان که از نزدیک به تلاش های ما در افغانستان کمک کردند» و ترکیبی از پناهجویان که تحت حمایت برنامه‌های بشردوستانه قرار می‌گیرد شامل این برنامه می‌شود.