ترانه علیدوستی، بازیگر شناخته‌شده سینمای ایران و عضو هیات پنج‌نفره رسیدگی به خشونت علیه زنان سینماگر، توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی بعد از ظهر امروز شنبه، بیست‌وهفتم قوس پس از تفتیش خانه خانم علیدوستی، او را بازداشت کردند.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که علیدوستی در پی برخی اظهار نظرهای بدون استناد در مورد وقایع اخیر، همچنین انتشار مطالب تحریک‌آمیز در جهت حمایت از اعتراضات ایران با دستور قوه قضاییه ایران دستگیر شده است.

علیدوستی از جمله شناخته‌شده‌ترین بازیگران تلویزیون و سینمای ایران است که در فلم «فروشند» اصغر فرهادی جایزه اسکار گرفته است.

او در سریال‌های تلویزیونی پرمخاطبی مثل «شهرزاد» نیز نقش اصلی زن نقش‌آفرینی کرده است.

این بازیگر مدت‌ها است از تمایلات فمینیستی خود گفته و در راستای حقوق زنان فعالیت کرده است.

چندی پیش نیز علیدوستی با انتشار عکسی بدون حجاب و بلند کردن شعار «ژن، ژیان، ئازادی» (شعار «زن، زندگی، آزادی» به‌زبان کردی) از خیزش مردم ایران حمایت کرد. 

آخرین اقدام او که ظاهرا دلیل بازداشتش بوده، مطلبی است که در صفحه اینستاگرام خود راجع به محسن شکاری، جوان معترض ۲۳ ساله‌ای که به‌تازگی اعدام شد، منتشر کرده بود.

علیدوستی تصویری منتشر کرد که در آن با خط سرخ روی پس‌زمینه سیاه نوشته بود: «سکوت شما یعنی حمایت از ظلم و ظالم.»  او زیر این تصویر نوشته بود:‌ «حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید.»‌

این بازیگر شناحته‌شده در ادامه با جملاتی به زبان انگلیسی از سازمان‌های بین‌المللی انتقاد کرده بود که چرا در مقابل این جنایت‌ها بی‌عمل‌اند.

درپی اوج‌گیری اعتراضات سراسری در ایران که پس از اعلام خبر جان‌باختن مهسا امینی آغاز شد، شمار قابل توجهی از چهره‌های سرشناس از جمله بازیگران و سینماگران مطرح با انتشار تصاویری از خود بدون حجاب اجباری با معترضان همراهی کردند.

پیش از ترانه علیدوستی، شماری از بازیگران زن شناخته‌شده سینما و تلویزیون مانند هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی نیز بازداشت و بعدتر با قرار وثیقه آزاد شدند.