فاطمه امیری، یکی از بازماندگان حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کاج که یک چشم‌اش را در این حمله از دست داده، در کنار چهره‌های مشهور زنان از جمله پریانکا چوپرا و بانوی اول اوکراین در فهرست صد زن تاثیر گذار و الهام بخش در سال ۲۰۲۲ بی‌بی‌سی قرار گرفته است.

رسانه بین‌المللی بی‌بی‌سی امروز (سه‌شنبه، ۱۵ قوس) در گزارشی فهرست صد زن تاثیر گذار امسال را معرفی کرده که سه زن از افغانستان نیز دیده ‌می‌شوند.

زهرا جویا، بنیانگذار رسانه رخشانه، تمنا پریانی، فعال حقوق زن و فاطمه امیری، دانش‌آموز که در حمله بر مرکز آموزشی کاج، یک چشم و گوشش را از دست داد، در فهرست صد زن ۲۰۲۲ بی‌بی‌سی قرار گرفته‌اند.

فاطمه امیری، یکی از بازماندگان حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کاج است در کنار چهره‌های مشهور زنان از جمله پریانکا چوپرا و بانوی اول اوکراین در لیست ۱۰۰ چهره تاثیرگذار بی‌بی‌سی دیده می‌شود.

امیری باوجود جراحات شدیداش در آزمون سراسری کانکور اشتراک کرد و با اخذ ۳۱۳ نمره به دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه کابل راه یافت. او اکنون در جمع صد زن تاثیر گزار رسانه بی‌بی‌سی قرار گرفته است.

در گزارش بی‌بی‌سی آمده است که فاطمه امیری با وجود از دست‌دادن یک چشم‌اش حالا آرزو دارد تا در رشته‌ی کمپیوتر ساینس در دانش‌گاه کابل درس بخواند.

فاطمه امیری می‌گوید که با وجودی از دست‌دادن چشم‌اش قوی‌تر و مصمم‌تر‌ به راه‌اش ادامه می‌دهد.

بی بی سی نوشته است که این دهمین فصل از ۱۰۰ زن است که از سوی این رسانه انجام شده است.

بی‌بی‌سی نوشته است، با وجودی که گام‌های بزرگی برای حقوق زنان در گوشه‌های جهان برداشته شده ولی هنوز هم به نظر می‌رسد راه درازی در پیش است.

زهرا جویا، مدیر مسوول رسانه‌ی رخشانه به یک از چهره‌ها صد زن بی‌بی‌سی گفته است که او به قدرت نرم واژه‌ها باور دارد و باید در مورد بی‌عدالتی‌ها در مورد زنان صحبت شود.

علاوه بر این، در فهرست صد زن امسال بی‌بی‌سی، پریانکا چوپرا، بانوی اول اوکراین، نرگس محمدی، زر امیر ابراهیمی و  شماری دیگر از چهره‌های تاثیر گذار زنان حضور دارند.

بی بی سی گفته است که این فهرست همچنین نشان دهنده نقش زنان در قلب درگیری‌ها در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ است. از معترضانی که شجاعانه خواستار تغییر در ایران هستند تا چهره‌های زن که درگیر مقاومت در اوکراین و روسیه هستند.

این رسانه نوشته است، برای اولین بار در سال جاری، ما همچنین از ۱۰۰ زن که قبلا در فهرست ما قرار داشتند، درخواست کرده‌ایم که دیگرانی را که احساس می‌کنند شایسته حضور در لیست ۲۰۲۲ هستند، معرفی کنند.

بی‌بی‌سی هر سال در مجموعه‌ای از برنامه‌های خود فهرستی از صد زن تاثیر گذار و الهام بخش را که در زمینه حقوق بشر و زنان فعالیت می‌کنند، منتشر می‌کند.