تقربیا ده ماه از تهاجم روسیه به اوکراین می‌گذرد و نتایج یک نظرسنجی در روسیه نشان می‌دهد که تنها ۲۵ درصد روس‌ها حامی جنگ در اوکراین هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که نتایج این نظرسنجی هفته گذشته در سایت «مدوزا» که از رسانه‌های مستقل روسی محسوب می‌شود، منتشر شده است.

در سایت «مدوزا» آمده است که این نظرسنجی محرمانه به درخواست کرملین صورت گرفته و این سایت به نتایح آن دسترسی یافته است.

۵۵ درصد از شهروندان روسیه گفته‌اند که حامی مذاکره با اوکراین هستند.

داده‌های انتشار یافته در سایت «مدوزا» کمابیش شبیه آماری است که چند روز پیش در نظرسنجی مرکز «لِوادا» منتشر شده بود. این مرکز روسی خود را «مستقل» می‌خواند.

در آن نظرسنجی نیز که در میان ۱۶۰۰ شهروند روس انجام شده بود، ۵۳ درصد گفته بودند که خواهان پایان جنگ و مذاکرات صلح با اوکراین هستند.

با این حال، در نظرسنجی «لوادا» ۴۱ درصد گفته بودند که روسیه تا تحقق مطالباتش باید به جنگ ادامه دهد. «لوادا» درصد خطای احتمالی در نظرسنجی خود را ۳.۴ درصد اعلام کرده بود.

کرملین در برابر هر دو نظرسنجی سکوت کرده است.

اما وزارت دفاع بریتانیا که جنگ روسیه را رصد و ارزیابی می‌کند، به تاریخ سیزدهم قوس نوشت که با وجود تقلای شدید مقامات روسیه برای کنترل افکار عمومی، مردم این کشور در دوره اخیر شرایط جنگی را به طرز ملموس‌تری در زندگی روزمره خود احساس می‌کنند، و این امر، باعث چرخش نظرات عامه روس‌ها علیه جنگ شده است.

بنا به ارزیابی وزارت دفاع بریتانیا، نظر به دشواری‌های ارتش روسیه در کسب پیروزی میدانی در ماه‌های آینده، کرملین برای حفظ توازن در افکار عمومی روسیه در قبال جنگ، با سختی بیشتری روبرو خواهد شد.

آوریل هینز، رییس اطلاعات ملی امریکا، شامل ۱۶ نهاد و سازمان اطلاعاتی و امنیتی، روز ۱۳ قوس به شبکه ای‌بی‌سی گفت جنگ روسیه با سرعت آهسته‌تری در جریان است و ارزیابی این است که این روند آهسته در ماه‌های آتی نیز ادامه یابد.

فراخوان سه ماه پیش ولادیمیر پوتین برای «بسیج محدود» نیروهای ذخیره، با موج بزرگ فرار مردان جوان از کشورشان روبرو شد.