مسوولان در وزارت صحت‌ عامه از مبتلا شدن بیش از سه‌ هزار تن به بیماری ایدز خبر داده و می‌گویند که نزدیک به یک هزار تن آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

همزمان به مناسبت اول دسمبر (روز جهانی ایدز) سه‌شنبه، پانزدهم قوس وزارت صحت‌عامه گزارش اعلام کرد که در سال جاری بیش از سه‌هزار تن به این بیماری مبتلا شده‌اند که از میان آنان 819 مورد آن را زنان تشکیل می‌دهد.

در خبرنامه‌ای این وزارت به نقل از ریس طب وقایه‌ی وزارت صحت‌عامه آمده که «در سال روان در حدود 3292 تن در افغانستان به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند که از میان آنان 323 تن جان‌شان را به اثر این بیماری از دست داده‌اند.»

از سویی هم، حبیب‌الله آخوندزاده حامد، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه گفته است که آزمایش بیماری ایدز رایگان و محرمانه می‌باشد.

بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی استفاده از سوزن مشترک و وسایل آلوده به خون از بیمار به افراد دیگر انتقال می کند؛ این در حالی است که از سال 1998 تا هنوز (اول دسمبر به نام روز جهانی ایدز) نامگذاری شده است و همه ساله از این روز به منظور آگاهی‌دهی و مبارزه با این بیماری بزرگ‌داشت می‌شود.

ایدز نه تنها در افغانستان بلکه در جهان نیز به یک چالش جدی تبدیل شده است که سالانه جان هزاران تن را به خطر می‌اندازد.

بیماری ایدز که به «سندروم نقض ایمنی اکتسابی» نیز معروف است از طریق ویروس به بدن شخص منتقل می‌شود علایم آن در سه مرحله قابل تشخیص است.

در مرحله نخست شخص بیمار ممکن است با عفونت شدید یا سطحی مواجه شود و در دو مرحله بعدی، این بیماری به صورت عموم ضعف و التهاب شدید در بدن شخص ایجاد می‌کند.

راه‌های جلوگیری از مصاب شدن به این بیماری، داشتن «آمیزش جنسی امن» و استفاده از «سرنگ جداگانه» گفته شده است.