سفارت جاپان در کابل اعلام کرده است که دولت این کشور حدود ۱۰۶.۷ میلیون دالر را برای افغانستان کمک ‌می‌کند تا امکان اجرای پروژه‌های بشردوستانه و برآورده‌شدن نیازهای اولیه بشری فراهم کند.

این سفارت صبح امروز سه‌شنبه، پانزدهم قوس در رشته توییتی نگاشته است که این پروژه‌ها توسط نهادهای ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و موسسات غیردولتی به هدف بهبود معیشت از طریق رویکردهای متعدد اجرا خواهد شد.

سفارت جاپان افزوده است که با این بسته کمکی، مقدار مجموعی کمک‌های این کشور به افغانستان از ماه آگست سال ۲۰۲۱ تا کنون به ۳۳۵ میلیون دالر خواهد رسید.

این سومین کمک جاپان به افغانستان پس از تسلط امارت اسلامی به کشور است. پیش از این نیز دولت جاپان حدود ۵۸ میلیون دالر را در ماه اکتوبر به افغانستان کمک کرده بود.

پیش از این رسانه‌‌های جاپانی گزارش داده بودند که دولت این کشور تصمیم گرفته است یک بسته کمکی جدید به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر را به افغانستان کمک کند.

دولت جاپان گفته است که از این کمک‌ها برای تهیه غذا و آب و همچنین برای کمک به بهبود شرایط پزشکی و بهداشتی از طریق ۱۶ سازمان بین‌‎المللی از جمله برنامه جهانی غذا ملل متحد و یونیسف استفاده خواهد شد.

مقام‌های مسوول در دولت جاپان تأکید کرده‌ بودند که این کشور به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه می‌دهد و فعالانه برای ایجاد ثبات در این کشور تلاش خواهد کرد.

گفتنی است که جاپان در زمان حکومت پیشین نیز از کمک کننده‌گان بزرگ به افغانستان بود.