رسانه‌های پاکستان گزارش داده‌اند که عبیدالرحمان نظامانی، سفیر این کشور در کابل، چهار روز پس از حمله مسلحانه بر جانش افغانستان را ترک کرده است.

این رسانه‌ها دوشنبه، چهاردهم قوس به نقل از وزارت خارجه پاکستان گزارش داده‌اند که آقای نظامیانی برای مشورت در باره چگونگی تامین امنیت سفارت پاکستان در کابل به اسلام آباد رفته است.

روز جمعه، دوم دسامبر بر سفارت پاکستان در کابل حمله مسلحانه صورت گرفته که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان آن را «تلاش برای ترور» سفیر این کشور خواند.

در این حمله که یک محافظ امنیتی سفارت زخمی شده بود، ساعاتی پس وزارت خارجه حکومت کنونی افغانستان اعلام کرد که هرگز اجاز نخواهد داد که عوامل «بدخواه» امنیت نمایندگی‌های دپلوماتیک در کابل را تضعیف کنند.

گروه دولت اسلامی یا داعش روز شنبه سوم دسامبر مسوولیت حمله بر سفارت پاکستان در کابل را به عهده گرفت. در بیانیه گروه داعش که توسط گروه اطلاعاتی سایت (SITE) به نشر رسیده، آمده است که این گروه «به سفیر مرتد پاکستان و محافظانش حمله کرده است».

محمد صادق، نمایندۀ ویژهٔ پاکستان برای افغانستان دیروز گفته بود که کشورش ادعای گروه داعش دربارۀ حمله بر سفارت در کابل را به ‌گونۀ مستقل و در مشورت با امارت اسلامی بررسی می‌کند.

اما امروز دوشنبه، پنجم دسمبر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت کنونی افغانستان با نشر توییتی اعلام کرد که فردی که بر سفارت پاکستان تیراندازی کرده بود را بازداشت کرده‌اند.

آقای مجاهد تصریح کرده است که فرد بازداشت شده شهروند یکی از کشورهای خارجی است و عضویت گروه داعش را دارد.

امارت اسلامی مشخص نکرده‌ است که فرد بازداشت‌شده شهروند کدام کشور است و چگونه و از کجا توسط افراد آنها بازداشت شده است.

حملۀ روز جمعه بر سفارت پاکستان در منطقه کارته پروان کابل با واکنش‌های گسترده‌ای از داخل و خارج افغانستان مواجه شده است، از جمله ایالات متحده امریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد این حمله را به شدت محکوم کردند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله رییس پیشین شورای عالی مصالحه ملی نیز این حمله را نکوهش کردند.