شاه محمد محرابی، یکی از چهار عضو صندوق امانی افغانستان در سویس، در نشست دو روزه بانک مرکزی در کابل شرکت خواهد کرد.

خبرگزاری باختر گزارش داده است که شاه محمد محرابی فردا سه‌شنبه، چهاردهم قوس به کابل می‌آید.

آقای محرابی اکنون در سمت‌هایی، چون عضو صندوق امانی افغانستان، عضو شورای عالی بانک مرکزی و رییس تفتیش این بانک مسوولیت دارد و سال‌هاست در ایالات متحده زندگی می‌کند.

این عضو برحال صندوق امانی گفته است که در نشست شورای عالی بانک مرکزی، درباره‌ مسایل اداری و عملیاتی بانک مرکزی افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

صندوق مردمی افغانستان توسط امریکا در سوییس تأسیس شد و با مدیریت امانی ۳.۵ میلیارد دالر از ذخایر طلای افغانستان را دریافت کرد که باید محافظت شود.

پس از ایجاد صندوق امانی افغانستان در سویس، تاکنون دو بار بانک‌نوت‌های افغانی کوچک و بزرگ به چاپ رسیده‌است.

محرابی درباره‌ نشست دو روزه‌ شورای عالی بانک مرکزی جزییات بیشتری نداده است، اما می‌گوید که هزینه‌ چاپ بانک‌نوت‌های افغانی در ماه اکتبر از سوی بانک مرکزی به حساب دو شرکت بین‌المللی واریز شده‌است.

هیات مدیره صندوق متشکل از چهار متخصص از جمله محرابی و انورالحق احدی، وزیر سابق دارایی و رییس کل بانک مرکزی است.

باوجودی که هدف از ایجاد صندوق امانی افغانستان در سویس حفظ دارایی‌های افغانستان گفته شده است، اما انوارالحق احدی یکی دیگر عضو کمیته صندوق امانی افغانستان گفته بود امریکا هیچ پولی به این صندوق واریز نکرده است.

امریکا پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در سال گذشته، تمام دارایی‌های خارجی افغانستان را توقیف کرد. پس از آن جو بایدن، رییس جمهور مریکا دستور داد تا نیمی از این دارایی‌ها به نفع خانواده کشته‌شدگان ۱۱ سپتامبر مصادره شده و نیمی دیگر از پول‌هایی که قانوناً متعلق به مردم افغانستان است از طریق سازوکارهایی که واشنگتن تعیین می‌کند به عنوان کمک به آنها پرداخته شود.