همه ساله به تاریخ سوم دسامبر در سراسر دنیا از روز جهانی معلولیت تجلیل می‌شود تا به خود، اطرافیان و به قشر معلول جامعه یادآوری شود که رویاپردازی برای زندگی خوب و مشارکت فعال برای داشتن یک جهان برابر حق همه‌ی افراد است. سازمان ملل تعداد معلولان در جهان را ۱.۳ میلیارد و دفتر هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه تعداد معلولان در افغانستان را ۱۵ درصد از کل جمعیت این کشور تخمین زده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ میلادی، سوم دسامبر را به عنوان روز جهانی معلولان اعلام کرد. هدف از تعیین چنین روزی، درک و پذیرش افراد معلولیت ،افزایش آگاهی عمومی و تجلیل از دست‌آوردها و مشارکت معلولان می‌باشد. بربنیاد یافته‌های سازمان ملل، حدود ۱۹.۲ درصد از کل جمعیت جهان را معلولان تشکیل می‌دهد.

همچنان براساس گزارشی که سازمان جهانی بهداشت نشر کرده امده است: که « بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان با نوع از معلولیت به زنده‌گی خود ادامه می‌دهند. و تقریبا از هر ۵ معلول، ۴ نفر آن در کشور در حال توسعه زنده‌گی می‌کنند. و تعداد افراد معلول به سرعت در حال افزایش است.»

در ادامه گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است که افراد معلول در سراسر جهان در موارد متعدد با نقض حقوق بشری ازجمله خشونت، سواستفاده، بد رفتاری، تبعیض و موانع برای دسترسی به سلامت مواجه هستند.

همچنان اوچا یا دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید که در افغانستان ۱۵ درصد از کل جمعیت این کشور را افراد معلول تشکیل می‌دهد که مهم‌ترین دلیل معلولیت در طول بیست سال گذشته جنگ‌های داخلی، ماین و مواد منفجر ناشده گفته شده است.

سازمان ملل متحد روز گذشته به مناسبت سوم دسامبر (روز جهانی معلولیت) با نشر تویتی اعلام کرد که«هر شخصی باید این فرصت را داشته باشد که رویا پردازی کند تا به آرزوی های که دارد برسد.»