بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار گزارش داده است که پس از سقوط جمهوریت، ایالات متحده امریکا در افغانستان ۱.۱ میلیارد دالر کمک نقدی کرده است.

سیگار روز سه‌شنبه، هشتم قوس در توییتی نوشته که امریکا همچنان بزرگترین کمک‌کننده به افغانستان باقی مانده است.

به گفته این نهاد، ۱.۱ میلیارد دالر کمک امریکا به افغانستان در برگیرنده نزدیک ۸۱۲ میلیون دالر کمک آژانس توسعه بین‌المللی امریکا (USAID) و ۳۲۰ میلیون دالر کمک وزارت خارجه این کشور است که پس از ماه آگست ۲۰۲۱ ارایه شده است.

به گفته سیگار، ۳۲۶ میلیون دالر این کمک‌ها در ماه سپتامبر اعلام شد.

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در حالی از ارایه کمک‌های ایالات متحده خبر می‌دهد که پس از تسلط «امارات اسلامی» چندین بسته ۴۰ میلیون دالری زیر نام کمک‌های بشردوستانه به بانک مرکزی افغانستان سرازیر شده است.

بانک مرکزی افغانستان روز سه‌شنبه، هشتم قوس اعلام کرده است که مجموع کمک‌های جامعه جهانی پس از تسلط امارات اسلامی به کابل، به ۱.۶۷۳ میلیارد دالر می‌رسد.

بر بنیاد معلومات بانک مرکزی، پس از ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۸بسته ۴۰ میلیون دالری و ۳۰ بسته ۳۲ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی به افغانستان، فرستاده شده است.

بانک مرکزی افغانستان می‌گوید این کمک‌ها در یک بانک تجارتی سپرده شده است.

درباره‌‌ی چگونگی مصرف این کمک‌ها و این‌که تا اکنون چه میزان از آن مصرف شده، اطلاعاتی در دست نیست. منبع این کمک‌ها نیز روشن نیست.