سفارت افغانستان در هند گزارش داده است که محصولات افغانستان در نمایشگاه سالانه تجارتی هند در میان ایالت‌های هند و ۱۷ کشور جهان جایزه طلا را کسب کرده است.

این نمایشگاه روز یک‌شنبه، ششم قوس برای نخستین بار پس از همه گیری ویروس کرونا، اداره توسعه و تجارت هندوستان نمایشگاه سالانه تجارتی را برگزار کرده بود، به پایان رسید.

سفارت افغانستان در دهلی جدید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این نمایشگاه تولیدات و محصولات ایالت‌های هند و هفده کشور جهان به نمایش گذاشته شده بود.

بر اساس اعلامیه‌ سفارت افغانستان در دهلی، این نمایشگاه بزرگ امسال «هند کوچک» نامگذاری شده بود، زیرا برای نخستین بار پس از محدودیت های کرونا، میلیون ها نفر از هند از این نمایشگاه پانزده روزه بازدید کردند.

مسوولان این سفارت گفته‌اند که امسال در این نمایشگاه زمینه برای تولیدات و محصولات افغانستان نیز فراهم گردید بود و محصولات افغانستان از جمله میوه های خشک، قالین، صنایع دستی، میوه های تازه، سنگ های نیمه قیمتی، شیرینی‌های افغانی و دیگر اقلام توسط تاجران افغان مقیم هند در ۲۲ غرفه مختلف به نمایش گذاشته شده است.

اعلامیه سفارت افغانستان گفته است که روز یک‌شنبه در آخرین روز این نمایشگاه کمیته ارزیابی متشکل از شماری از استادان دانشگاه‌های هند، تجار و نمایندگان رسانه ها نتیجه ارزیابی پانزده روزه شان را از این نمایشگاه اعلام کردند.

بر اساس این ارزیابی ها افغانستان در رده اول قرار گرفته و جایزه طلای این نمایشگاه را به دست آورد.

فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هندوستان که از سوی حکومت پیشین به این سمت گماشته شده است، به این باور است که تولیدات باکیفیت توجه مشتریان را به محصولات افغانستان در این نمایشگاه جلب کرده است.

او از هند به خاطر ایجاد سهولت برای نمایش و معرفی محصولات افغانی در این نمایشگاه قدردانی کرده است .

این دیپلومات حکومت پیشین افغانستان تاکید کرده است که با استفاده از امکانات زراعتی و تولیدی هندوستان، زمینه اتصال محصولات افغانستان به بازار های جهانی از طریق هند فراهم خواهد شد.