اسدالله حبیب، نویسنده، شاعر، استاد برجسته ادبیات فارسی دانشگاه‌ کابل و بیدل شناس برجسته افغانستان در سن ۸۱ سالگی در شهر هامبورگ آلمان درگذشته است.

بیدل شناس برجسته افغانستان روز جمعه، ۴ قوس، در سن ۸۱ ساله‌گی درگذشت.

استاد حبیب در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر فراگرفت، لیسانس ادبیات فارسی را از دانشگاه کابل به دست آورد و دکترایش را از دانشگاه مسکو گرفت.

دکتر اسدالله حبیب، نخستین رییس اتحادیه نویسنده‌گان افغانستان بود و مدتی هم به‌حیث رییس دانشگاه کابل کار کرد.

او چند کتاب در زمینه تاریخ ادبیات و بیدل‌شناسی از جمله واژه نامه شعر بیدل، سایه‌ی صدا جلوه‌های هنری شعر، بیدل شاعر زمانه‌ها، ادبیات دری در نیمه اول سده بیستم، ویژگی‌های داستانی شاهنامه، دستور زبان دری و دیدار با سپیده به رشته تحریر در آورده است.

بیدل شناس افغانستان هم‌چنان صدها مقاله از جمله عبدالقادر بیدل درقلمرو تئوری ادبیات و نقد ادبی، تذکره و تذکره نویسان زبان فارسی، بیدل شناسی در اتحاد شوروی، زیست نامه بیدل از لابلای چهار عنصر، درباره نکات و اشارات و حکایات بیدل، بیدلی که من می شناسم، تجلی شاعرانه اساطیر و روایات تاریخی در قصاید ناصرخسرو، مولانا جلال الدین محمد و واژه «خاموش» و درباره معنای چند بیت ابوالمعانی بیدل نوشته است.

دفتر اشعاری که سروده شامل خط سرخ، وداع با تاریکی، آتش در نارنجزار است. آثار او به زبان های مختلفی از جمله روسی، ازبکی و انگلیسی منتشر شده است.