دفتر معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان یا یوناما در پیامی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان گفته است که افغانستان در سطح جهان یگانه کشوریست که بالاترین ارقام خشونت علیه زنان را دارد.

یوناما امروز جمعه ۲۵ نومبر (چهارم قوس) با نشر بیانیه‌ای در حساب تویترش این مطلب را بیان کرده است.

یوناما گفته است: «سازمان ملل متحد در افغانستان از مقامات حاکم این کشور می‌خواهد که گام‌های فوری برای پایان‌دادن به خشونت علیه زنان و بدترشدن حقوق زنان به عنوان بخشی از تلاش‌های حیاتی برای برقراری صلح معنادار و پایدار بردارند. این فراخوان هم‌زمان با گرامیداشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان و آغاز فعالیت ۱۶ روزه جهانی علیه خشونت مبتنی بر جنسیت در جهان انجام می‌شود.»

همچنان بر اساس گزارش‌های سازمان‌های معتبر جهانی، زنانی که برای حقوق شان دادخواهی کرده اند، نیز در حاکمیت فعلی افغانستان بازداشت، زندانی و شکنجه شده اند، آنچه حاکمان فعلی آن را همیشه رد کرده است.

روزا اتنبایووا، نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان (یوناما) گفته است: «حقوق اساسی زنان افغان باید محافظت شود و باید گام‌های مشخصی برای ایجاد محیط مناسب/توانمند که عاری از هر گونه خشونت باشد، برداشته شود.»

به گفتۀ خانم اتنبایووا، حمایت از حقوق زنان یک عامل اساسی برای «ثبات، رفاه و هر گونه صلح پایدار» در افغانستان است.

با این حال هیات معاونت ملل متحد در افغانستان می‌گوید که وضعیت دسترسی زنان افغان قربانی خشونت به خدمات هماهنگ، جامع و با کیفیت به گونۀ قابل ملاحظه وخیم شده است.

از سوی‌هم دبیرکل سازمان ملل متحد در روز جهانی پایان‌ دادن به خشونت علیه زنان خواستار اقدامات بیشتر دولت‌ها برای تحقق این هدف شده است.

انتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی پایان‌ دادن به خشونت علیه زنان گفته است که در ۱۲ ماه گذشته از هر ده زن یکی از آنان در معرض خشونت جنسی و فزیکی قرار گرفته است.

او افزوده است: «بیایید با افتخار اعلام کنیم که ما همه فمینیست هستیم.»

گوتریش در ادامه گفته است که دولت‌ها تا سال ۲۰۲۶ باید ۵۰ درصد کمک‌های مالی به سازمان‌ها و جنبش‌های حقوق زنان را افزایش دهند.

او از همه خواسته تا در حمایت از حقوق زنان صدا بلند کنند.

این اظهارات در حالی از سوی دبیرکل سازمان ملل مطرح‌ می‌شود که زنان در افغانستان با تسلط دوباره طالبان با خشونت مضاعف مواجه‌اند و طی یک سال گذشته از آموزش کار و مشارکت سیاسی محروم شده‌اند.