احمدیار غرنی، سرمایه‌گذار افغان که به تازه‌گی شرکت تولید و توزیع گاز مایع را در امارات متحدۀ عربی افتتاح کرده است که هزینه ابتدایی این شرکت تولیدی ۷۰ میلیون درهم گفته شده است.

آقای غرنی در گفتگوی اختصاصی به خامه پرس گفت که در آینده نزدیک شرکت پروسس لاجورد را در افغانستان نیز افتتاح می‌نماید.

او اصالتاً از ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار منطقۀ شرقی افغانستان می‌باشد و تحصیلات خویش را به درجۀ لیسانس از رشتۀ انجنیری برق در پوهنتون کابل به اتمام رسانیده و تحصیلات عالی خویش را الی مقطع ماستری در کشور آسترالیا به پایان رسانیده است.

آقای غرنی همچنان در پیوند به ظرفیت‌های شرکت تولید گاز مایع اظهار داشتند که این شرکت را حدود دو هفته قبل در منطقۀ تجارتی الجرف شهر عجمان افتتاح نمودند. به گفتۀ ایشان این شرکت در نحوه خود اولین شرکت در امارات متحدۀ عربی پنداشته می‌شود که ظرفیت تولید آن سالانه بیشتر از ۱۴۶ الی ۱۵۰ میلیون تُن می‌باشد.

این سرمایه‌گذار افغان می‌گوید که در محفل افتتاحیۀ شرکت تولید گاز، شیخ محترم عمار بن حمید النعیمی ولیعهد عجمان و محترم یوسف النعیمی رئیس شورای اجرائیوی عجمان، رئیس پروتوکل و تشریفات محترم احمد ابراهیم الغملاسی، رئیس دفتر ولیعهد شهر عجمان و بسیاری از رؤسای دولت محلی و مقامات ارشد حکومتی اشتراک داشتند.

به گفته‌ی او ساختمان شرکت در محوطۀ حدوداً ۵۰ هزار متر مربع و در مدت یک و نیم سال به ارزش ۷۰ میلیون درهم ساخته شده که این شرکت یک مجتمع صنعتی و تجاری یکپارچه برای تامین و توزیع گاز LPG مطابق با بالاترین استانداردهای مربوطه می باشد.

آقای احمد یار غرنی رئیس اجرائیوی این شرکت همچنان افزود که این پروژه با هدف ارایۀ خدمات برای منافع عامه ایجاد شده است که شامل ارایۀ محصولات باکیفیت معتبر تایید شده توسط آزمایشگاه های تخصصی، مطابق با بهترین استانداردهای بهداشتی و زیست محیطی می باشد. وی افزود که این مرکز دارای یک تیم برجسته از متخصصان است که با دقت از میان بهترین پرسونل متخصص در گاز LPG انتخاب شده‌اند.

این شرکت به ریاست احمدیار غرنی ۱۷۵ کارمند دارد و طبق گفته‌های آقای غرنی، بیشتر کارمندان این شرکت را افغان‌ها تشکیل می‌دهد. او می‌گوید در تلاش است تا زمینه‌ی کار برای افغان‌ها چه در خارج یا داخل افغانستان فراهم کند.

آقای احمدیار میگوید، او بیشتر از ۲۵۰ میلیون دالر آمریکایی را در سکتورهای مختلف در افغانستان، جرمنی، آسترالیا و ترکیه سرمایه گذاری نموده است و تلاش‌های بیشماری در پی رسیدن به چنین مؤفقیت انجام داده اند و شرکت ایشان به نام هریرود، در بخش های عملیاتی و ساختمانی میدان هوایی بین المللی کابل مشغول فعالیت است.

گفتنی است که آقای احمدیار غرنی در نظر دارد تا شرکت پروسس لاجورد را در آینده نزدیک در افغانستان افتتاح نماید. خودش در این مورد می‌گوید که اگر طرح او مورد حمایت قرار بگیرد، آماده است تا در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.