اجلاس ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان موسوم به گروه ۲۰ روز امروز سه‌شنبه، پانزدهم نوامبر در بالی اندونیزیا شروع شد.

تهاجم روسیه به اوکراین بر نشست سران گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونیزیا سایه افگنده است. ریيس جمهور اندونیزیا در سخنرانی افتتاحیه خود از رهبران جهان خواست که به یک جنگ سرد دیگر وارد نشوند.

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده امریکا، مارتین شولتس صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و رهبران دیگر کشورهای عضو این گروه در نشست بالی شرکت دارند.

رئيس جمهور اندونیزیا گفت: «ما گزینه‌ای دیگر نداریم، برای نجات جهان نیاز به همکاری است.» او افزود: «گروه ۲۰ باید سرعت‌دهنده بازیابی اقتصادی همه شمول  باشد. ما نباید جهان را به بخش‌ها تقسیم کنیم. ما نباید اجازه بدهیم که جهان وارد یک جنگ سرد دیگر شود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکرایین، نیز به درخواست رئيس جمهور اندونیزیا در این جلسه یک سخنرانی ویدیویی داشت و از رهبران گروه ۲۰ خواست که جنگ «متجاوزانه» روسیه در اوکرایین را متوقف کرده و در ایجاد صلح همکاری کنند.

زلنسکی در سخنرانی خود گفت: «من معتقدم که حالا زمان آن فرا رسیده که جنگ ویرانگر روسیه باید متوقف ‌شود و می‌تواند متوقف شود.»

رهبر اوکرایین ادامه داد: «هر روز تاخیر [در پایان دادن به جنگ] به معنی مرگ‌های بیشتر برای اوکرایین، تهدیدهای بیشتر برای جهان و افزایش بی‌مفهوم زیان‌ها به دلیل ادامه تجاوز روسیه است؛ زیان‌هایی برای هر کسی در جهان.»

اتحادیه اروپا خواستار فشار جامعه بین‌المللی بر روسیه شد

چارلز میشل، رئيس شورای اتحادیه اروپا روز سه شنبه خواستار اعمال فشار جامعه بین‌المللی بر روسیه شد. او گفته است که این جلسه اهمیت اساسی دارد تا از استفاده بیشتر مسکو از «مواد غذایی و انرژی به عنوان اسلحه» جلوگیری شود.

این نشست سران گروه ۲۰ با نشر یک اعلامیه مشترک به پایان خواهد رسید. یک دیپلومات غربی به خبرگزاری آلمان (دی پی آ) گفت که روسیه حاضر شده است یک پاراگراف این اعلامیه را که جنگ علیه اوکرایین را محکوم کرده است بپذیرد.

گفته شده است که در این پاراگراف مسوده اعلامیه مشترک گروه ۲۰ از این منازعه تحت عنوان جنگ اوکرایین نام برده شده، نه «عملیات ویژه نظامی» که روسیه برای آن به کار می‌برد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مسوده اعلامیه مشترک همچنین خواستار گسترش توافقنامه صادرات غله‌جات اوکرایین شده است.