همزمان با بازداشت مهاجران افغان از سوی پولیس پاکستان، وزارت داخله این کشور در سایت رسمی‌اش به خارجی‌ها هشدار داده است، کسانیکه مدت ویزه شان ختم شده اما هنوز در پاکستان هستند، بازداشت و زندانی خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه این وزارت، اگر این افراد تا پیش از ۳۱ دسمبر سال جاری پاکستان را ترک نکنند، ممکن به سه سال زندان محکوم شوند.

تصمیم وزارت داخلۀ پاکستان افغان‌هایی را که پس از روی کار آمدن طالبان در اواسط ماه آگست به این کشور آمده و قصد رفتن به کشورهای مختلف غربی را دارند، نگران کرده است.

چند پیش، پولیس پاکستان صدها تن از شهروندان افغانستان به شمول زنان و کودکان را در برخی از شهرهای آن کشور بازداشت و زندانی کرده است.

افغان‌هایی که به پاکستان رفته اند از دولت این کشور می‌خواهند، به آنها فرصت دهد تا پرونده‌های مهاجرتی خود را تکمیل کنند و به کشور مقصد پناهندگی‌شان بروند.

حتا پیش از اعلام تصمیم جدید دولت پاکستان، بسیاری از افغان‌ها ادعا کرده بودند که توسط سربازان پاکستانی شکنجه و زندانی شده اند.

هفته گذشته ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی به نشر رسید، در آن برخی از شهروندان افغانستان دیده می‌شوند که توسط پولیس پاکستان بازداشت شده اند.

در این ویدیو دیده می‌شود که پولیس دست‌های این مهاجرین را که در میان آنان کودکان نیز شامل اند، با ریسمان به یک دیگر بسته و آنان را به جایی انتقال می‌دهد. این اقدام پولیس پاکستان واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های اجتماعی در پی داشته و کابران افغان از برخورد نادرست پولیس با افغان‌های مقیم پاکستان انتقاد کرده اند.

تا اکنون شمار دقیق شهروندان افغان که در ماه‌های اخیر توسط پولیس پاکستان بازداشت و زندانی شدند، معلوم نیست، اما دو روز پیش، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، گفته بود که بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر حدود ۱۱۰۰ مهاجر افغان در زندان‌های پاکستان به سر می‌برند.

آقای کرزی همچنان از این برخورد حکومت پاکستان با مهاجرین افغان انتقاد کرد و از حکومت آن کشور خواسته بود که با مهاجرین افغان طبق قوانین بین‌المللی و حقوق بشری برخورد کند.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، پاکستان تنها به آن عده افغان‌هایی اجازۀ رفت و آمد به آن کشور را می‌دهد که اسناد قانونی در دست دارند.

بر اساس معلومات ادارهٔ مهاجرت ملل متحد، در حال حاضر در پاکستان در حدود ۱.۳ میلیون مهاجر قانونی افغان زیست دارند، اما تخمین زده می‌شود که صدها هزار مهاجر افغان فاقد اسناد قانونی نیز در پاکستان به سر می‌برند.

نگرانی‌ها از برخورد نادرست پولیس پاکستان با مهاجران افغان در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته نیروهای مرزی پاکستانی با محافظین سرحدی طالبان در مرز جنوبی چمن درگیر شدند که بر اساس گزارش‌ها، این درگیری تلفاتی را نیز در پی‌داشته است.