سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به محدودیت حکومت طالبان بر زنان و دختران مبنی براینکه آنان نمی‌توانند به مکان‌ها تفریحی بروند، گفته است باید این تصمیم فورا لغو شود.

این سازمان روز جمعه، بیست‌ام عقرب با نشر اعلامیه‌ای گفته است این کار حکومت طالبان ضربه‌ای دیگری به حقوق زنان است.

وزارت امر به معروف و ‌نهی از منکر حکومت طالبان چند روز قبل طی دستوری، حضور زنان و ‌دختران در پارک‌های عمومی شهر کابل را منع کرد.

محمد عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر گفته که آنها از نخستین روزهای تلاش کرد تا «محیط امنی» را برای زنان فراهم کند و یا دست‌کم، زنان و مردان به صورت جداگانه در پارک‌های تفریحی حضور یابند اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید و کسی به این مقررات توجه نکرد.

 او تصریح کرد که حال، در نتیجه شکست اقدام‌های یاد شده، طالبان مجبور شده تا ورود زنان به محلات تفریحی را «مطلقا ممنوع» اعلام کند.

عفو بین‌الملل خواستار لغو این تصمیم طالبان شده است.

این نهاد گفته است: «با بازگشت طالبان به قدرت، زنان از استفاده از ابتدایی‌ترین حقوق خود مانند آزادی رفت‌وآمد، حق تحصیل -به‌دلیل تعطیلی مکاتب دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم- و مشارکت سیاسی منع شده‌اند.»

عفو بین‌الملل افزوده که طالبان همچنین مؤسساتی را که برای رسیدگی به موارد خشونت علیه زنان در دولت سابق طراحی شده بودند، نابود کرده است.

این نهاد هم‌‌چنان گفته است که طالبان به‌طور غیرقانونی زنان معترض را دستگیر، بازداشت و شکنجه کرده‌اند، از جمله چندین زن فعال که چند روز قبل بازداشت شده بودند.

طالبان از زمان به دست‌گیری دوباره قدرت، محدودیت‌های شدیدی را بر زنان افغان اعمال کرده است و این محدودیت‌ها بارها از سوی جامعه جهانی، محکوم شده است.