وزارت خارجه حکومت طالبان در واکنش به دعوت نشدن آنها در نشست «فارمت مشورتی مسکو درباره افغانستان» گفته است که این نشست بدون حضور نمایندگان حکومت طالبان ناقص است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان، روز شنبه، چهاردهم عقرب، در رشته‌توییتی نوشته است که عدم اشتراک حکومت آنها در چنین نشست‌ها «می‌تواند روی تعامل تأثیر منفی بگذارد».

این در حالی است که ضمیر کابلوف، نماينده ويژۀ رییس ‌جمهور روسيه برای افغانستان گفته است که در نشست «فارمت مشورتی مسکو دربارۀ افغانستان» که در اواسط ماه روان میلادی برگزار می‌شود، نماینده‌ای از حکومت طالبان حضور نخواهد داشت.

قرار است که نمایندگان روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در این نشست اشتراک کنند.

نشست قبلی فارمت مشورتی مسکو در ماه اکتوبر سال گذشته میلادی برگزار شده بود. در آن نشست هیاتی از طالبان به ریاست عبدالسلام حنفی، معاون رییس‌الوزرای حکومت اشتراک کرده بود.

همزمان با این، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در یک نشست خبری گفت که حکومت طالبان از هر نشستی در راستای بهبود وضعیت افغانستان استقبال می‌کند.

او در خصوص نشست مسکو دربارۀ افغانستان گفت که هنوز روشن نیست که دعوت‌نامۀ آن به حکومت طالبان می‌رسد یا خیر.

به گفته مجاهد نشست‌های قبلی در منطقه به نفع افغانستان بوده است، چون همۀ اشتراک‌کنندگان خواهان کمک و بهبود وضعیت کنونی این کشور شدند.

او گفت: «هر نشستی که به منفعت افغانستان باشد، اگر ما شرکت بکنیم یا نکنیم از آن استقبال می‌کنیم و آن را تایید می‌کنم چون به سطح منطقه ما نیاز به یک هماهنگی عمومی داریم.»

وزارت خارجه حکومت طالبان هم‌چنان درباره نظر نیکولای پتروشیف، منشی شورای امنیت ملی روسیه مبنی بر اینکه امریکا به خاطر رسیدن به اهداف جیوپولیتیک خود، گروه طالبان، داعش و شبکۀ القاعده را ایجاد کرده، را تکذیب کرده است.

این وزارت گفته است که طالبان پس از شکست اتحاد جماهیر شوروی، تحریکی بود که به‌خاطر نجات افغانستان «از میان مردم برخاست و برای نظام اسلامی در‌ کشور مبارزه کرده است.»

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی طالبان می‌گوید که این گروه پس از مبارزه‌ی طولانی با ملوک‌الطوایفی سال‌های ۹۰ میلادی و سپس از بین ‌بردن اشغال خارجی، به موفقیت نائل شده است.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته بود که تندروان گروه دولت اسلامی (داعش) و دیگر سازمان‌های تروریستی تلاش می‌کنند تا وارد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع شوند.