در ادامه‌ی محرومیت دختران از آموزش، حبیب‌الله آغا، سرپرست وزارت معارف حکومت طالبان می‌گوید که ما اجازه نمی‌دهیم همه‌چیز مثل نظام قبلی «درهم و برهم باشد. اینطوری ما اجازه نمی‌دهیم. نظام اسلامی به آن اجازه نمی‌دهد.»

مولوی حبیب‌الله آغا که بجای نورالله منیر به عنوان سرپرست وزارت معارف گماشته شده است از آماده‌سازی‌ها برای ایجاد یک “فضای مناسب” خبر داده و افزود که “ما در حال ترتیب یک ساختار در وزارت خود هستیم.”

سرپرست گماشته‌شده‌ی طالبان برای وزارت معارف اخیرا به ولایت بامیان سفر کرده است. او در این سفر بنابه گزارش‌های موجود وضعیت آموزش را در این ولایت بررسی کرده است.

گفتنی است که دختران بیشتر از یک سال می‌شود که طبق دستور رسمی طالبان از آموزش محروم شده‌اند. درب مکاتب دخترانه به روی دانش‌آموزان بالاتر از صنف ششم همچنان بسته است. تلاش‌ها و تاکیدهای بی وقفه‌ی سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای حقوقی، مدافعان حقوق بشر واعضای جامعه مبنی بر بازگشایی مکاتب دختران از سوی طالبان نادیده و ناشنیده گرفته شده است.

یوناما گفته است که بیش از یک میلیون دختر از رفتن به مکتب محروم شده‌اند و دیدبان حقوق بشر آنرا غم‌انگیز، شرم‌آور و کاملا قابل اجتناب خوانده است.