زندان اوین یکی از تاسیسات مخوف جمهوری اسلامی ایران است که در منطقه سعادت‌آباد تهران قرار دارد. این زندان شب گذشته دچار آتش‌سوزی مرموز شده و تاکنون هیچ رسانه‌ای قادر به اطلاع‌رسانی از جریانات داخل زندان نشده‌ است. در این زندان «بدنام»، «مرموز» و «مخوف»، زندانیان سیاسی، فعالان حقوق بشر و فعالان ضد حکومتی محبوس شده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها، پس از آتش‌سوزی در این زندان، صدای تیراندازی شنیده شده است و همزمان با آن شماری از معترضان و اعضای خانواده‌های زندانیان نیز در اطراف زندان تجمع کردند. معترضان نگران زندانیان بودند و شعار “مرگ بر دیکتاتور” را سر می‌دادند.

هنوز معلوم نیست که آتش‌سوزی ناشی از چه بوده و به زندانیان نیز آسیبی وارد شده است یا نه. بنابه گزارش بی‌بی‌سی، هیچ کسی از خانواده‌های زندانیان قادر به تماس نشده‌اند؛ گرچند مسوولان رژیم اسلامی ایران وضعیت را تحت کنترل عنوان کرده‌اند اما مردم نگران زندانیان هستند.

در ویدئوهای منتشر شده از زندان اوین دود غلیظی دیده می‌شود، در پس‌زمینه نیز صدای تیراندازی، شعار معترضان و صدای آژیر از دور و نزدیک شنیده می‌شود.

خبرگزاری ایرنا که منسوب به جمهوری اسلامی ایران است گزارش داده که وضعیت در زندان تحت کنترل درآمده و هیچ ارتباطی با اعتراضات هفته‌های اخیر ندارد.

بربنیاد این گزارش دست‌کم ۷ نفر زخمی شده‌اند. خبرگزاری ایرنا به نقل از یک مقام امنیتی رژیم اسلامی ایران گزارش داده است که ناآرامی در بخشی از زندان آغاز شد که “ارازل و اوباش” درآنجا نگهداری می‌شوند‌.

خبرگزاری رویترز به نقل از گواهان رویداد گزارش داده است که تمام جاده‌های متنی به زندان اوین پس از آتش‌سوزی مسدود شده است. خط تلفن‌ها نیز قطع شده و اختلالات انترنتی نیز در برخی از نقاط ایران گزارش شده است.

هادی قائمی، مدیر مرکز حقوق بشر ایران می‌گوید که در این زندان اشخاص کاملا بی‌دفاع زندانی شده‌اند. دویچه وله به نقل از نیلوفر غلامی، روزنامه‌نگار گزارش داده است: “این جایی است که رژیم جمهوری اسلامی در این سال‌ها زندانیان سیاسی زیادی را در آن جا داده است.”

گفتنی است که اوین در لیست سیاه امریکا نیز قرار داد. ایالات متحده آمریکا زندان اوین را در سال ۲۰۱۸ به دلیل نقض جدی حقوق بشر که شامل شکنجه و بدرفتاری با زندانیان می‌شود در لیست سیاه قرار داد.

جو بایدن رییس جمهور امریکا در واکنش به آنچه که در اوین می‌گذرد رژیم اسلامی ایران را «ظالم» توصیف کرده است.

این اتفاق نیز در ادامه اعتراضات سراسری ایران راه‌اندازی شده است که در پنجمین هفته‌ی خود همچنان ادامه دارد. معترضان با محوریت زنان خواهان سرنگونی رژیم اسلامی این کشور اند ولی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اخیرا در واکنش به اعتراضات گفته است که «جمهوری اسلامی ایران» یک «درخت تناور» است و «غلط» می‌کنند که فکر برکندن آنرا دارند.