توماس نیکلاسون، نماینده‌ ویژه‌ اتحادیه‌ اروپا برای افغانستان همزمان با بازگشت از کابل به بروکسل گفته است که وضعیت بد بشری در این کشور در بخش‌های آموزشی، سیاسی، کاری و وضع محدودیت‌های اجتماعی بر زنان و محروم کردن آنها از حقوق اساسی‌شان قابل نگرانی است.

نیکلاسون شامگاه روز یک‌شنبه، هفدهم میزان در رشته‌توییتی نوشته است که او در کابل با فعالان زن، نمایندگان جامعه مدنی، قضات سابق، کارشناسان حقوقی و مقامات حکومت طالبان دیدار کرده است.

او نوشته که در جریان سفرش با شماری از مقام‌های سازمان ملل متحد، نمایندگان اداره‌های بین‌المللی و سرپرست وزیران معارف، عدلیه و اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان دیدار کرده است.

او افزوده است که افغانستان با زمستان سختی روبه‌رو است و روسیه و چین نیز باید با «الگوبرداری» از امریکا و اتحادیه اروپا،‌ به افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارسال کنند.

نیکلاسون تصریح کرده است: «وضعیت منابع انسانی همچنان رو به وخامت است. نگرانی‌های عمده شامل عقب‌نشینی در حق زنان و دختران برای تحصیل، کار و مشارکت در زنده‌گی اجتماعی و سیاسی، حقوق هزاره‌ها و سایر اقلیت‌ها و محدودیت‌های شدید آزادی بیان است.»

توماس نیکلاسن از زمستان پیشرو هم در افغانستان هشدار داده و از روسیه، چین و سازمان همکاری‌های اسلامی خواسته تا کمک‌های بشری را برای نیازمندان در افغانستان فراهم و راه امریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا را دنبال کنند.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با کابل نیوز یکی از رسانه‌های مستقر در افغانستان گفته که طالبان وعده‌های‌شان برای جامعه جهانی و مردم افغانستان را عملی نکرده اند:

«طالبان قدرت را طوری گرفتند که می‌خواستند. آنها به گونه مثال به تعهدات برای جامعه جهانی در بخش‌های مبارزه با تروریزم، احترام به حقوق بشر و پذیرش مسئولیت‌ها تحت منشور سازمان ملل متحد، عمل نکرده اند.»

نگرانی از وضعیت بد بشری در آستانه زمستان در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آمار سازمان ملل متحد در حال حاضر میان ۹۵ تا ۹۷ درصد مردم افغانستان با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند.