تظاهرات گسترده‌ای جهانی در دومین روز خود با حضور گسترده‌ای معترضان در چندین شهر جهان ادامه دارد. بسیاری از آگاهان این جنبش خودجوش جهانی را که بدون رهبری متمرکز بر محور یک خواست مشترک آغاز شده یک حرکت بی‌سابقه از آدرس شهروندان افغانستان خوانده‌اند که در چنین وسعت و طیفی بزرگی به راه افتاده است‌.

تا اکنون اعتراضات در بیشتر از ۱۰۰ شهر کوچک و بزرگ جهان برگزار شده و شعارهای غالب در این اعتراضات در کنار خواست محوری این حرکت مبنی بر توقف فوری “نسل‌کشی هزاره‌ها” شعارهایی علیه حاکمیت طالبان نیز شنیده شده است.

معترضان در روز شنبه که شمار آنها در شهر برزبین استرالیا به بیش از هزار تن می‌رسید، شعارهای “نه به طالبان” و “طالبان تروریست” را همصدا سر می‌دادند. در اعتراضات هشتم اکتبر در برخی از ایالت‌های آمریکا نیز شعارهایی بر علیه حاکمیت طالبان سر داده می‌شد.

نهم اکتبر ۲۰۲۲ دومین روز اعتراضات سراسری است و جمعیت‌های بزرگی در ملبورن استرالیا، شیکاگو امریکا، کالیفرنیا امریکا و شماری از شهرهای اروپا در جریان است. اعتراضات استرالیا را برخی از نمایندگان مجلس و شهروندان این کشور نیز همراهی می‌کنند. در بروکسل نیز رییس پارلمان در جمع معترضان حاضر شد و سخنرانی‌. مارش عظیم معترضان در واشنگتن در مقابل کاخ شاید نیز با وعده‌‌ی امریکا مبنی بر ایجاد تیمی بخاطر دنبال کردم مداوم نسل‌کشی هزاره‌ها همراه شد.

این اعتراضات از سوی هنرمندان محبوب افغانستان نیز همراهی شده است. داوود سرخوش، فرهاد دریا، وجیهه رستگار، مژگان عظیمی، حمیدسخی‌زاده، شکیب مصدق، مژده جمال‌زاده و سایر هنرمندان همراهی شده است.

لین اودانل خبرنگار استرالیایی از این تظاهرات گسترده استقبال کرده و از معترضان خواسته است که صدای‌شان را رسا نگه‌ دارند. فرهاد دریا در میان معترضان گفت که صدای این دادخواهی هرگز خاموش نخواهد شد.

محمد واغظی در صفحه فیسبوکش نوشته است: «در این میان از هر قشر و طیفی حاضر شدند و برای بقا مردم هزاره همصدا شدند، این شاید اولین حرکت با این وسعت است که طیف‌هایی مختلف سیاسی، اجتماعی، فراقومی و بین‌المللی را با یک هدف مشخص در دنیای سیاست افغانستان است گرد می‌آورد.»