انفجار در مرکز آموزشی کاج میان دانش‌آموزانی که مشغول امتحان آزمایشی کانکور بودند، تلفاتی زیادی به همراه داشته که آمار آن هنوز به‌درستی مشخص نشده است.

این انفجار صبح امروز جمعه، هشتم میزان در داخل یک صنف ۳۰۰ نفری رخ داده است. مرکز آموزشی کاج در ایستگاه نقاش، از مربوطات ناحیه سیزدهم امنیتی شهر کابل موقعیت دارد.

مختار مدبر، یکی از اساتید شناخته‌شده محبوب این مرکز در صفحه‌ی فیسبوکش نوشته که خواهرش ام‌البنین نیز در میان قربانیان این حادثه است‌. او همچنان نوشته است که مهاجم مسلح ابتدا گارد این مرکز را کشته و سپس واسکت‌ انتحاری‌اش را در داخل صنف ۳۰۰ نفر مملو از دانش‌آموزان منفجر کرده است.

طالبان آمار ابتدایی این انفجار را ۱۹ کشته و ۲۷ زخمی اعلام کرده‌اند. خالد زدران سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در کابل می‌گوید که در این انفجار ۱۹ نفر کشته شده و ۲۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی طالبان به شبکه جهانی الجزیره گفته است ۳۲ نفر در این انفجار کشته شدند و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

گواهان رویداد می‌گویند که بیش از ۱۰۰ نفر در این رویداد خونین کشته و زخمی شده‌اند. هیچ یک از این آمارهای ارائه‌شده مستقلا از سوی خامه پرس قابل تایید نیست. اما ویدئو‌های که از انفجار امروز در اختیار خامه پرس قرار گرفته گواه تلفات سنگین است. شمار زیادی از کشته‌شدگان و زخمیان به شفاخانه‌های نزدیک به محل منتقل شده‌اند.

اکثر قربانیان این حادثه دانش‌آموزان دختر هستند که برای آزمون سراسری کانکور افغانستان مشغول سپری کردن آزمون آزمایشی این عرصه بودند.

حملات مشابه مثل این که اغلب در مناطق هزاره‌نشین اتفاق افتاده و جامعه‌ی هزاره را هدف قرار داده‌، در جریان یک سال اخیر افزایش یافته است. اما قبل از رویکار آمدن طالبان نیز مراکز آموزشی در ساحات هزاره‌نشین همواره از سوی گروه‌های تروریستی به ویژه گروه داعش تهدید می‌شد.

مکتب عبدالرحیم شهید، مرکز آموزشی ممتاز، مکتب سیدالشهدا، مرکز آموزشی موعود و حالا مرکز آموزشی کاج از جمله مکان‌هایی است که در چند سال گذشته هدف حملات مرگبار انتحاری قرار گرفته است. در مراکز دانش‌آموزان دختر و پسری درس می‌خوانند که هیچ‌کدام شان به سن قانونی نرسیده‌اند و طبق کنوانسیون جهانی حقوق کودک، آنها کودک تعریف شده‌اند.