انفجار مرگ‌بار در مرکز آموزشی «کاج» در غرب کابل، منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها دانش‌آموز شد، واکنش‌های ملی و بین المللی را در پی داشت.

بر اساس گزارش‌ها این انفجار صبح امروز جمعه، هشتم مرکز آموزشی کاج در دشت برچی شهر کابل هدف حمله‌ی مهاجمان انتحاری قرار گرفت. طالبان تلفات این حمله را ۱۹ کشته و ۲۷ زخمی اعلام کرده‌اند، اما منابع مردمی و شاهدان عینی می‌گویند که تلفات به مراتب بیشتر از آمار طالبان است.

ریچارت بنیت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان این انفجار را «هولناک» خوانده و محکوم کرده است.

آقای بنیت این حمله را تکرار حملات داعش در مکان‌های مشابه دانسته و نوشته است که حمله به آموزش هزاره‌ها و شیعیان باید پایان یابد. او تأکید کرده است: «حملات به آینده‌ی افغانستان را متوقف کنید، جنایات بین‌المللی را متوقف کنید.»

ریچارد بنت در ادامه نوشته است که آینده‌ی افغانستان در گروی توقف جنایات بین‌المللی، پاسخ‌گویی عاملان [این گونه حملات] و آموزش جوانان است.

کرن دیکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، نیز در تویتی به این حمله واکنش نشان داد.

خانم دیکر در رشته تویت‌ گفت که ایالات متحده حمله امروز را که در مرکز عالی آموزشی کاج رخ داد، به شدت محکوم می‌کند.

کرن دیکر افزود که هدف قرار دادن صنف درسی پر از دانش‌آموزان که مصروف امتحان باشند، یک عمل شرم‌آور است و همه دانش‌آموزان باید بتوانند در یک فضای آرام و بدون ترس و هراس به تحصیل خویش ادامه دهند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، در تویتی این حمله را «وحشت بزرگ» خواند و افزود که حکومت آنها این حمله را به شدت محکوم می‌کند.

سخنگوی حکومت طالبان تاکید کرد که در راستای بازداشت و مجازات عاملان این رویداد اقدام لازم انجام خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در دولت پیشین، نیز در واکنش به هدف قرار گرفتن دانش‌آموزان، گفت که این «کشتار قساوت‌بار کار دشمنان صلح و پیشرفت کشور» است.

در همین حال، نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز گفته است که خانواده سازمان ملل این ظلم و جنایت را محکوم و با همه‌ی عزاداران این حمله ابراز همدردی می‌کند.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز به این حمله واکنش نشان داده و آن‌را ادامه‌ی سیاست «نسل‌کُشی» قوم هزاره عنوان کرده‌اند.

این کورس قبلا با نام «موعود» فعالیت می‌کرد و در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نیز هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفته بود. در آن حمله حدود ۱۰۰ دانش‌آموز پسر و دختر کشته و زخمی شدند.

منابع می‌گویند که مهاجمان نخست محافظان مرکز آموزشی کاج را هدف قرار داده و سپس وارد صنف شده‌اند. به‌گفته‌ی شاهدان عینی، انفجار در صف پیش‌روی در میان دختران صورت گرفته و به همین دلیل بیشتر قربانیان این رویداد دختران دانش‌آموز هستند.

مسئولیت این انفجار را تاکنون کسی به عهده نگرفته است.

این نخستین باری نیست که مراکز آموزشی در غرب کابل هدف حملات انفجاری و انتحاری قرار می‌گیرد. پیش از این مراکز آموزشی موعود (کاج امروز)، کوثر دانش، ممتاز، مکتب سیدالشهدا و مکتب عبدالرحیم شهید هدف قرار گرفته بودند که در نتیجه ده‌ها دانش‌آموز کشته و زخمی شدند.