مخدوم عالم ربانی، عضو اوزبیک‌تبار حکومت طالبان، عصر روز سه‌شنبه، پنجم میزان رسما به‌عنوان فرمانده امنیه جدید ولایت غزنی معرفی شد.

این معرفی با حضور چهره‌های چون مولوی عبدالغزیز، رییس عمومی مبارزه با تروریزم وزارت داخله حکومت طالبان و صلاح‌الدین، معین وزارت احیا‌ و انکشاف‌دهات صورت گرفته است.

در همین هفته روان حکومت طالبان شماری از چهره‌ها را در پست‌های مختلف نهادهای دولتی تغییر و تبدیل کرده‌اند. در میان این تغییر و تبدیلی‌ها مخدوم عالم ربانی، به عنوان فرمانده امنیه طالبان در غزنی گماشته شده بود.

مخدوم عالم با حاکمیت دوباره‌ی حکومت طالبان به‌عنوان معاون والی فاریاب کار می‌کرد اما وی به تاریخ ۲۳ جدی سال ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی ملامحمدفاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع طالبان در شهر مزارشریف، بازداشت و به کابل انتقال داده شد.

پس از نشر خبر بازداشت این فرمانده ارشد اوزبیک‌تبار طالبان، هواداران او در فاریاب، زادگاه مخدوم عالم، به جاده‌ها ریختند و بر آزادسازی بدون قید و شرط او از بند طالبان تأکید کردند.

سرانجام، ادامه تظاهرات پای ملا محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان را به این ولایت کشاند. محمد یعقوب در سخنرانی در فاریاب تایید کرد که مخدوم عالم از سوی آنان بازداشت شده است. او اطمینان داد: «مخدوم عالم اگر مجرم باشد، خودم او را مجازات می‌کنم. این جا مسأله قومیت مطرح نیست و کسی که مجرم است مجازات خواهد شد و از کسی که مظلوم باشد، دفاع می‌شود.» سرپرست وزارت دفاع طالبان  تأکید کرد که مخدوم عالم در حال حاضر مجرم نیست؛ بلکه متهم است.

مخدوم عالم ربانی حدود سه ماه را در بند سپری کرد و سرانجام، آن‌چه پادرمیانی شماری از چهره‌های سرشناس طالبان اوزبیک از جمله صلاح‌الدین ایوبی گفته می‌شود، از بند رها شد.