ولادیمیر پوتین، رییس ‌جمهور روسیه، به ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق سازمان اطلاعات امریکا، تابعیت روسیه را اعطا کرده است.

در یک فرمان ولادیمیر پوتین، نام ادوارد سنودن، متولد ۲۱ جون سال ۱۹۸۳ در میان سایر افرادی دیده می‌شود که به تازگی شهروندی روسیه را دریافت کرده اند.

این در حالی است که در ارتباط به تهاجم روسیه بر اوکراین، روابط میان واشنگتن و مسکو در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

سنودن پس از افشای اسناد محرم پیرامون برنامه‌های نظارتی ادارهٔ استخبارات ملی امریکا در سال ۲۰۱۳ نخست به هانگ کانگ و سپس به روسیه پناه برد و در همانجا زیست دارد.

او در سال ۲۰۲۰ اقامت دایمی روسیه را کسب کرد و در آن زمان گفت که می‌خواهد برای کسب شهروندی روسیه درخواست بدهد،‌ اما شهروندی امریکا را نیز حفظ خواهد کرد.

مقامات امریکایی گفته اند که پاسپورت سنودن را زمانی باطل کردند که او از هانگ کانگ راهی مسکو بود، اما در مورد اینکه تا هنوز حق شهروندی امریکا از وی سلب شده است یا خیر، معلوماتی در دسترس نیست.

وکیل سنودن گفته است که همسرش، لیندسی میلز،‌ شهروند امریکا که با او در روسیه زیست دارد، نیز برای کسب شهروندی روسیه درخواست خواهد داد.

حکومت ایالات متحده سنودن را به خاطر افشای معلومات سری و امنیتی متهم کرده و از تمام کشور هایی که امکان می رفت او را پناهندگی دهند، خواستار استردادش شده بود.

اما سنودن گفته بود که قصد صدمه زدن به ایالات متحده را ندارد، زیرا در مورد فهرست مکمل ادارت، دفاتر و ماموریت‌های استخباراتی دسترسی داشت و هیچ ضرری به آنان نرسانید.