اعتراضات در ایران از مرز یک‌ هفته گذشته و هشتمین روز آن با حضور معترضان در برخی از مناطق تهران همچنان ادامه دارد. ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران در برگشت از نیویارک به معترضان هشدار داده است که اجازه نمی‌دهد معترضان مخل امنیت کشور و آرمش مردم شود.

رسانه‌های منسوب به جمهوری اسلامی ایران گزارش‌های ضد و نقیضی از تعداد کشته‌شدگان منتشر کرده‌اند که در یک گزارش شامل ۱۷ مورد، در گزارش دیگر ۲۶ مورد و در گزارش شام روز گذشته ۳۵ مورد کشته اعلام شده است.

اما گزارش‌ رسانه‌های مستقل ایرانی و خبرگزاری‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که دست‌کم ۵۰ نفر طی اعتراضات در یک هفته گذشته کشته شده‌اند و ده‌ها نفر در پیوند به کلید زدن این اعتراضات که شامل فعالان مدنی جامعه ایران می‌شود بازداشت شده‌اند.

ابراهیم رییسی در بحبوحه این اعتراضات و فضای ملتهب ایران برای اشتراک در ۷۷مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویارک سفر کرد اما اقامت او در آنجا به‌شدت خبرساز شد. ایرانی‌های مقیم امریکا به‌حضور او به عنوان کسی که در کشتارهای دهه‌ی شصت ایران دست داشته است اعتراض کردند. در آخرین روز حضور آقای رییسی در نیویارک، عکسی از او که به‌فارسی روی آن نوشته شده بود “قاتل” در یکی از آسمان‌خراش‌های امریکا به نمایش درآمد.

احمد وحیدی، وزیر امور داخله ایران از اعتراضات مردم به “اغتشاشات” یاد کرده و گفته است تا زمانی که اعتراضات فروکش نکند محدودیت‌های انترنت همچنان باقی خواهد ماند.

سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای حقوقی، کشورهای اروپایی و امریکا، همسایگان ایران به‌ویژه مردم ترکیه و اصناف فعالان مدنی در ایران، ۱۳ سازمان حقوق بشری در ایران، کانون نویسندگان این کشور و بسیاری از هنرمندان از سراسر جهان این اعتراضات را بر حق خوانده و سرکوب آنرا محکوم کرده‌اند.

آتش این اعتراضات با مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت پولیس امنیت اخلاقی ایران جان باخت شعله گرفت و پس از آن با کشته شدن تعدادی از معترضان شعله‌هایش گسترش یافت و حتی از مرزهای ایران نیز فراتر رفت.