نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفته است که بیاینه مشترک نمایندگان کشورهای اروپایی، امریکا و قطر متضمن صلح در افغانستان است و از آن حمایت می‌کند.

او روز جمعه اول میزان در حساب کاربری توییترش نوشت که به نمایندگی از مردم افغانستان، ما از این بیانیه که “به تشریح و انتقال پیام‌های بلند، واضح و یکسان در حمایت و نفع مردم افغانستان” می‌پردازد حمایت می‌کنیم.

در بیانیه مشترک نمایندگان خاص کشورهای اروپایی و امریکا آمده است که صلح و ثبات در افغانستان مستلزم ایجاد دولت فراگیر است. در این بیانیه همچنان گفته شده عدم تمایل طالبان به دولت منتخب و نادیده‌گرفتن مردم به‌عنوان منبع مشروعیت حکومت، خطر بروز جنگ داخلی را در افغانستان افزایش می‌دهد.

آنان همچنان از طالبان خواسته که در امر مبارزه با تروریسم جدی باشد و خواست مردم این کشور برای اشتراک در عرصه‌های سیاسی و ایجاد دولت منتخب را نادیده نگیرد.

گزارش تکمیلی:

تاکید نمایندگان خاص کشورهای اروپایی و امریکا بر ایجاد دولت فراگیر در افغانستان

در ادامه تاکید چهره‌های سیاسی ملی و بین‌المللی بر ایجاد دولت فراگیر در افغانستان، نمایندگان خاص کشورهای اروپایی و امریکا در یک اعلامیه مشترک بر ایجاد دولت همه‌شمول و پاسخگو تاکید کردند.

نمایندگان خاص اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و امریکا با نظارت نمایندگان جاپان، قطر، سویس و یوناما طی نشستی در واشنگتن که به تاریخ ۱۵ برگزار شده بود درباره افغانستان بحث و گفتگو کردند.

اعلامیه‌ی که به‌صورت مشترک از سوی این نمایندگان نشر شده بر ضرورت دولت فراگیر که حاصل نشست‌های معتبر زنان و مردان و حضور همه اقشار افغانستان باشد و بتواند از جامعه‌ی این کشور نمایندگی کند تاکید شده است.

اعلامیه مشترک نمایندگان امریکا و کشورهای اروپایی از احتمال بروز درگیری‌های مسلحانه در صورت نبود یک دولت فراگیر هشدار داده است.

این نشست همچنان شامل جلسات فنی با بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی نیز بوده است.

وضعیت حقوق بشر و تضعیف مداوم آن نیز بخشی از اعلامیه را تشکیل می‌دهد که با رویکار آمدن طالبان کلید خورده است. آنان از تداوم نقض حقوق بشر به ویژه حقوق زنان ابراز نگرانی کرده و نقض حقوق اعضای اقلیت‌های مذهبی را محکوم کرده‌اند.

در این اعلامیه ضمن تاکید بر لغو فوری تحصیل دختران آمده است که مردم افغانستان منبع مشروعیت حکومت در این کشور است.

بر ضرورت رسیدگی به بحران انسانی و نیز فوریت مبارزه با تروریسم نیز تاکید شده است.