حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با نانایا ماهوتا، وزیر امور خارجه نیوزیلند گفته است که کشورش میزبان بیشتر از ۴.۵ میلیون پناهجو از افغانستان است و از نیوزیلند و بقیه «کشورهای دوست» می‌خواهد که کمک‌های بیشتری ارائه کنند.

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی آژانس بین‌الملل در امور پناهندگان (UNHCR) که با استناد از آخرین آمار دولت ایران منتشر شده است، حدود ۸۰۰ هزار پناهنده در ایران زندگی می‌کنند که ۷۸۰ هزار نفر آنها افغانستانی و ۲۰ هزار نفر عراقی هستند.

بربنیاد گزارش‌ وال استریت ژورنال، ایران در سال جاری میلیون‌ها افغان را اخراج کرده‌اند و روزانه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ افغان از سوی مقامات ایران دیپورت می‌شوند.

بر اساس آمار صندوق مهاجرت سازمان ملل از ماه آگست سال ۲۰۲۱ که طالبان بار دیگر بر افغانستان مسلط شدند تا ۵ دسامبر همان سال حدود نیم میلیون افغان بصورت قاچاقی وارد ایران شدند. ازین تعداد حدود ۳۶۰ هزار نفر به اجبار اخراج شدند و ۱۲۶ هزار نفر داوطلبان برگشتند. به این ترتیب فقط ۱۴ هزار نفر که از ترس طالبان گریخته بودند اکنون در ایران به‌سر ‌می‌برند.

بصورت عموم تعداد پناهجویان افغان در ایران حدود ۳ میلیون است و وزیر خارجه این کشور برای جذب کمک‌های بیشتر این تعداد را ۴.۵ میلیون اعلام کرده است.

ایران از دیرباز متهم شده است که با پناهجویان مطابق به قوانین پناهندگی رفتار انسانی ندارد و نیز از پناهجویان به عنوان ملیشه‌هایی برای جنگ‌های نیابتی استفاده می‌کند. این کشور همچنان صدها پناهجو را به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام کرده است و هزاران پناه‌جوی دیگر نیز که آمار دقیقی از آن در دست نیست، در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند. با این حال این همسایه‌ی غربی افغانستان با بزرگنمایی از تعداد پناهجویان افغانستان در ایران در صدد جذب کمک‌های بیشتر است.