نشست وین با اشتراک چند تن از چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی تحت عنوان «هماهنگی برای آینده افغانستان» پشت درهای بسته و با تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است و این نشست سه روزه را سه نهاد مطرح اتریشی میزبانی می‌کند.

طبق اطلاعاتی که پیش از این خامه پرس به آن دست یافته بود، دست‌کم ۳۱ چهره‌ی سیاسی و فعالان مدنی به این نشست دعوت شده بودند اما برخی از آنان بشمول سید جواد طیب، سید سعادت منصور نادری و جاوید لودین در این نشست اشتراک نکرده اند.

روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم سنبله نخستین روز نشست وین با تدابیر شدید امنیتی در اطاق فکری بنام انجمن برونو کریسکی، پشت درهای بسته برگزار شده است. این نشست، سه روزه عنوان شده و تحت نام «هماهنگی برای آینده افغانستان» تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت و در پایان جلسات گفته می‌شود که گزارشی از آن همگانی خواهد شد.

در این نشست، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت، رنگین دادفر اسپنتا و زلمی رسول، مشاوران پیشین امنیت ملی و وزاری پیشین خارجه افغانستان، محمود صیقل، دیپلمات‌ دولت پیشین در امریکا، فوزیه کوفی و شکریه بارکزی، اعضای پیشین مجلس نمایندگان، عالیه یلماز، استاد دانشگاه ، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی و چند تن دیگر حضور دارند.

این نخستین نشست با میزبانی یک کشور غربی است که در آن چهره‌های منتقد طالبان گرد هم آمده و برای حل بحران کنونی افغانستان بحث می‌کنند.

این نشست را همچنان یک دانشمند و دیپلمات مطرح اتریشی بنام ولفگانگ پیتریچ گردانندگی می‌کند و همچنان موسسه اتریش در امور بین‌الملل، انجمن برونو کریسکی و سازمان پژوهش و توسعه اتریش این نشست را میزبانی می‌کنند.