برخی از بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در نامه‌ای از جو بایدن، رییس جمهور امریکا خواسته‌اند که پول‌های منجمد شده افغانستان را به مردم این کشور بازگرداند.

پس از روی‌کار آمدن طالبان، ایالات متحده امریکا حدود هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرد و در جریان یک سال گذشته، مذاکراتی میان مقامات امریکایی و طالبان در دستور کار بود که طبق آن، ذخایر بانکی افغانستان قرار بود به یک صندوق امانی با مدریت بانک جهانی سپرده شود.

اما پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در منطقه سبز امنیتی کابل، گمانه‌زنی‌ها در مورد نزدیکی طالبان با گروه‌های تروریستی تقویت شده است و امریکا نیز مدعی شد که طالبان توافق‌نامه دوحه را با پنهان کردن الظواهری نقض کرده‌اند.

به‌همین‌منظور مذاکرات برای آزادسازی میلیاردها دالر ذخیر بانکی افغانستان از امریکا متوقف شد و آنرا پیامد کشته شدن الظواهری در کابل عنوان کردند.

اما پیش از آن، جو بایدن، رییس جمهور امریکا در یک فرمان، گفته بود بخشی از ذخایر مسدود شده افغانستان در اختیار بازماندگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ قرار می‌گیرد و این اقدام با موجی از سرزنش‌ها روبرو شده که نهایتا امریکا اعلام کرد که تصمیم نهایی این تصمیم به رای دادگاه عالی این کشور بستگی دارد. دادگاه این کشور نیز تا کنون فقط یک جلسه داشته است و تاریخ جلسات بعدی این دادگاه که سرنوشت دارایی‌های افغانستان را تعیین می‌کند مشخص نیست.

در همین حال، برخی از رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که ۷۷ تن از بازماندگان قربانیان ۱۱ سپتامبر در نامه‌ی به آقای بایدن گفته‌اند که هرگونه سوء استفاده از این پول “از نظر قانونی مشکوک و از نظر اخلاقی اشتباه است.”

آنان تاکید کرده‌اند که این پول تنها به مردم افغانستان تعلق دارد.