وال استریت ژورنال به نقل از مقامات امریکایی گزارش داده است که پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل، دولت بایدن تصمیم گرفته است که پول‌های راکد شده بانک افغانستان را آزاد نکند.

روزنامهٔ وال استریت ژورنال با نشر گزارشی روز دوشنبه، بیست‌وچهارم اسد نوشته است که ادارهٔ جو بایدن پس از کشته شدن ایمن الظواری، رهبر شبکهٔ القاعده، توسط طیاره بی‌سرنشین امریکا در کابل، گفتگو با طالبان در مورد آزادی این دارایی را به حالت تعلیق آورده است.

مقام‌های رسمی امریکا تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

هفت میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان پس از روی‌آمدن طالبان در بانکی در امریکا مسدود شد.

روزنامهٔ وال استریت ژورنال از قول تام وست،‌ نمایندهٔ خاص ایالات متحده برای افغانستان، نیز گزارش داده است که «ما مطمین نیستیم که این اداره [بانک مرکزی افغانستان] دارای سیستم محافظتی و نظارتی باشد که این دارایی‌ها را به گونهٔ مسوولانه مدیریت کند.»

این مقام ارشد ایالات متحده همچنین گفته است: «نیازی به گفتن نیست که پناه دادن طالبان به ایمن الظواهری، رهبری القاعده،‌ نگرانی‌های عمیقی را در مورد انحراف این وجوه مالی به گروه‌های تروریستی بیشتر می سازد.»

پس از خروج نیروهای خارجی و تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱ میلادی، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی کمک‌های‌‌شان را به افغانستان متوقف و بیش از ۹.۵ میلیارد دالر سرمایه‌های افغانستان را منجمد و دسترسی طالبان را به آن قطع کردند، اقدامیکه وضعیت اقتصادی این کشور را وخیم‌تر کرد.

اما رییس جمهور بایدن به تاریخ ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) با امضای یک فرمان اجرایی استفاده از بخشی از دارایی‌های منجمد شدهٔ بانک مرکزی افغانستان را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان مجوز کرد.

براساس این فرمان، حکومت ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا دسترسی به ۳.۵ میلیارد دالر از این دارایی‌ها را برای رسیدگی به بحران بشری و اقتصادی در افغانستان تسهیل کند.