سلمان رشدی، نویسنده‌ نام‌آشنای ادبیات جهان پس از حمله‌ی یک ضارب اکنون در بیمارستان است و با این احتمال ناخوشایند روبروست که ممکن یک چشمش را از دست بدهد.

مقامات پولیس نیویورک نام و مشخصات ضارب را صبح امروز شنبه، بیست‌ودوم اسد (۱۳ اگست) اعلام کرده و گفته می‌شود که حمله‌کننده ساکن ایالت نیوجرسی و ۲۴ ساله است.

از ضارب به نام هادی مطر یاد شده و برخی از روزنامه‌های خارجی او را لبنانی‌الاصل و از حامیان حزب‌الله لبنان معرفی کرده‌اند.

پولیس ایالتی و اف‌بی‌آی برای رسیدگی به این پرونده وارد عمل شده‌اند و هنوز انگیزه‌ی شخص ضارب برای حمله به آقای رشدی اعلام نشده است.

پبش از این نیز در سال ۱۳۶۸ یک شخص ایرانی بنام مصطفی محمود قصد جان سلمان رشدی را کرده بود که خودش در همان سال در لندن کشته شد. روی سنگ قبر او در ایران نوشته شده است: «مجری عملیات استشهادی علیه نویسنده کتاب آیات شیطانی.»

اندرو ویلی، دستیار سلمان رشدی در یک بیانیه کتبی گفته است که «خبرها خوب نیست. سلمان احتمالا یک چشمش را از دست خواهد داد. اعصاب بازویش قطع شده و کبدش آسیب دیده است.»

واشنگتن پُست روز جمعه، ۱۲ اگست (بیست‌ویکم اسد) گزارش داده بود که یک شخص هنگام سخنرانی آقای رشدی به استیج رفته و با مشت یا چاقو به او حمله کرده است.

الجزیره نیز در یک گزارش فوری حمله به نویسنده کتاب آیات شیطانی را تایید کرده و گفته است که دولت ایران برای کشتن این نویسنده ۳ میلیون دالر جایزه در نظر گرفته است.

سلمان رشدی قبل از این در بسیاری از کشورها هدف حمله قرار گرفته بود و دلیل عمده‌ی آن نیز توهین به مقدسات عنوان شده است.

کتاب آیات شیطانی به بسیاری از زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده است و شهرت جهانی را برای خالق این اثر به ارمغان آورده است.

این کتاب به فارسی نیز ترجمه شده اما در بازارهای کتاب افغانستان و ایران، به دلیل حساسیت‌ها موجود نیست.