حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با یک رسانه خارجی گفته است که نگران امنیت جان خود است، اما نه از جانب طالبان.

آقای کرزی در گفت‎‌وگو با رادیوی ملی امریکا (NPR) گفت: هرچند طالبان در حاکمیت دور نخست خود نجیب‌الله را اعدام کردند، اما او از طرف این آنها نگرانی ندارد بلکه نگرانی‌اش از سوی کشورهای خارجی است.

پس از سقوط حکومت پیشین اکثر رهبران کشور از جمله اشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین، کشور را ترک کردند، اما حامد کرزی که بیش از یک دهه رییس‌جمهور افغانستان بود، این کشور را ترک نکرد.

او درباره‌ ممنوعیت سفرهای خارجی خود از سوی طالبان گفته است که برای سفر به خارج از کشور چندین بار درخواست کرده، اما همیشه با آن مخالفت شده است.

رئیس‌جمهور پیشین در پاسخ به پرسشی که آیا او یک انسان آزاد محسوب می‌شود، گفته است که او در کابل یک فرد آزاد است.

او افزوده است که طالبان می‌ترسند که در صورت خروج او از افغانستان، دوباره به کشور برنگردد و «همه‌چیز خراب شود».

از سوی دیگر، حامد کرزای گفت او با بیشتر رهبران طالبان ملاقات کرده که تلاش دارند روابط‌شان را با امریکا بهبود بخشند. اما گفت طالبان نخست باید گام‌هایی در داخل برای جلب اعتماد شهروندان افغانستان بردارند.

او اضافه کرد: «ما باید مطمئن شویم که همه شهروندان افغانستان خود را متعلق به این کشور می‌دانند و این حکومت از آن‌ها نمایندگی می‌کند. هدف ما ایجاد یک افغانستان خوب است.»

او به جلوگیری طالبان از رفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب اشاره کرد و هشدار داد: «یک دهه بعد بدتر از چیزی خواهیم بود که اکنون هستیم.»

رییس جمهوری سابق افغانستان گفت، طالبان زمینه این را فراهم کنند که افراد مانند او به خارج سفر کنند و به جامعه جهانی بگویند که افغانستان در مسیر درستی برای آینده بهتر در حرکت و سزاوار پشتیبانی است. اما او حتی اجازه ندارد به بیرون از کابل، پایتخت این کشور سفر کند.