جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه، نهم اگست در کاخ سفید مصوبه تایید درخواست فنلند و سویدن برای عضویت در ناتو را امضا کرد.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، فنلند و سویدن در واکنش به این اقدام مسکو درخواست‌های‌شان را برای پیوستن به پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو ارایه کردند.

بایدن گفت که این دو کشور اروپای شمالی با انجام «تعهد مقدس» برای دفاع متقابل این پیمان فرا اتلانتیک که رهبری آنرا ایالات متحده بر عهده دارد، به «متحدان جدید نیرومند و قابل اعتماد بسیار توانا» تبدیل خواهند شد.

سنای ایالات متحده در اوایل ماه اگست با ۹۵ رای موافق و یک رای مخالف عضویت این دو کشور را به پیمان ناتو تصویب کرد. از جمله ۳۰ عضو پیمان اتلانتیک شمالی،‌ایالات متحده بیست و سومین کشور عضو ناتو است که رسماََ از عضویت این دو کشور به این پیمان نظامی حمایت کرده است.

برای اینکه یک کشور عضویت ناتو به دست بیاورند،‌ به اتفاق آرا نیاز است و همه اعضای این پیمان نظامی باید از پیوستن اعضای جدید حمایت کنند، در غیر آن، عضویت کشور جدید به ناتو پذیرفته نمی شود.

بایدن همچنین از فنلند و سویدن ستایش کرد و گفت که این دو کشور دارای «انستیوت‌های قوی دموکراتیک، اردوی قوی و اقتصاد شفاف قوی» اند که ناتو را تقویت بیشتر خواهند کرد.

رییس جمهور بایدن گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ «با تهاجم نظامی بر اوکراین، صلح و ثبات اروپا را درهم شکست. بایدن افزود، پوتین فکر می کرد که ناتو را از هم جدا خواهد کرد، اما در عوض «دقیقاََ چیزی را به دست میاورد که نمی خواست.»

در همین حال، قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که قبل از مراسم تصویب عضویت این دو کشور،‌ بایدن با ماگدالنا اندرسن، صدراعظم سویدن،‌ و سایولی نینیستو،‌ رییس جمهور فنلد، صحبت تیلفونی کرد.